Două formaţii bucureştene, campioane la Târgu-Jiu

997

Ştiinţa şi Dinamo au fost cele mai bune echipe la turneul final de 3×3 – ediția 2019, disputat la Târgu-Jiu pe parcursul a două zile. Piaţa Prefecturii a fost din nou gazda baschetului spectacol pe 3 şi 4 august. Gabriela Mărginean, Ancuţa Stoenescu, Gabriela Irimia şi Bianca Fota au format echipa câştigătoare la feminin, acolo unde Știința București a depășit Agronomia, o formaţie tot din capitală, în ultimul act, scor 14-11. Podiumul a fost completat de Rapid București. În schimb, la masculin a triumfat Dinamo Știința București. Dacă anul trecut Cătălin Vlaicu, fost jucător la Energia, a câştigat turneul alături de Rapid, de data aceasta a fost rândul lui Baris Aktaş, fost conducător de joc la Târgu-Jiu, să ridice trofeul. Din formaţia câştigătoare au mai făcut parte Leonard Filip, Cezar Sandu şi Andrei Grosu. În penultimul act, Dinamo a învins Athletic Constanța cu scorul de 20-17, pentru ca în finală să treacă de CSU Pitești, scor 17-15. ABC Athletic Constanţa a venit pe locul trei.