Minerul Lupeni nu i-a dat nicio șansă Jiului Rovinari

870

Reprezentanta Gorjului în Cupa României, CS Jiul Rovinari, a suferit o înfrângere severă în primul joc al Grupei 2 din Regiunea 4. Trupa lui Ion Lițoiu a fost învinsă fără drept de apel la Hunedoara, de către Minerul Lupeni. Cu un lot cu care vor să facă față în Liga 3, gazdele s-au impus fără probleme, scor 4-0. Toate golurile au venit în prima repriză. Nicio jumătate de oră nu le-a trebui amfitrionilor să decidă soarta confruntării. Două ,,duble” i-au făcut pe hunedoreni să devină favoriți la finala regiunii. Au marcat Bănceanu (11’ , 23’) și Eshun (13’, 29’). De asemenea, ,,rossonerii” s-au impus și la loviturile de departajare, obligatorii în ciuda rezultatului de după 90 e minute în această fază a competiției. Pe 13 iulie, echipa lui Dan Voicu merge la Severin, pentru confruntarea cu Viitorul din localitate. Mehedințenii joacă apoi pe 17 iulie la Rovinari. Avansează în finala Regiunii o singură formație.
,,Au adus fotbaliști de liga a treia, care au dat un ritm foarte ridicat jocului. Ne-au surprins. Noi, la Liga 4, avem jucători care au venit de la serviciu, am bătut drum lung, a fost și căldură. Dar am fost surprinși de începutul meciului. Ei au adus jucători de culoare, care alergau, foarte buni la mijloc și în atac. Noi, momentan, suntem o echipă bună de liga a patra. Șansele de calificare sunt acum minime, foarte mici, dar mai avem un meci pe care trebuie să-l abordăm cu seriozitate și să ne bucurăm de el. Atât s-a putut anul acesta”, a declarat, după joc, antrenorul de la Jiul Rovinari, Ion Lițoiu.