Viitorul trăieşte periculos! Trupa lui Stoican a ieşit din play-off

1165

Viitorul Târgu Jiu a înregistrat al doilea eşec consecutiv în liga secundă şi a permis unei alte contracandidate la play-off să spere până la finalul sezonului regulat. Farul s-a impus cu 1-0 după un joc în care nu a strălucit, dar a profitat de naivitatea elevilor lui Flavius Stoican. Acum, trupa patronată de Nicolae Sarcină nu îşi mai permite paşi greşiţi. Meciul de la Constanţa a debutat cu o ocazie imensă a Viitorului, venită după o gafă a portarului advers. Acesta şi-a prelungit inutil mingea în careu, dar şutul expediat pe cadrul porţii a fost destul de slab (1). Viitorul a controlat primul act şi o nouă greşeală a lui Fara i-a pus pe tavă o minge lui Oros, însă experimentatul fundaş a reluat peste transversală din careul mic (33). Nemulţumit, Ianis Zicu a făcut trei schimbări la pauză, iar gazdele au ratat o ocazie mare în minutul 50, când Denis Rusu a scos din centrul careului şutul lui Liviu Mihai. Peste numai câteva minute, Marius Cioiu putea să deschidă scorul, dar Fara şi-a mai spălat din păcate şi a scos cu piciorul balonul expediat de mijlocaşul gorjean. Când se părea că Viitorul pusese din nou stăpânire pe joc, o acţiune a Farului purtată de Simon Măzărache a adus primul gol al meciului. Fostul atacant al Craiovei a centrat în careu, mingea a fost respinsă slab în centrul suprafeţei de pedeapsă, iar Liviu Mihai a trimis sub bară, fără speranţe pentru Rusu (63). Echipa lui Ciprian Marica a avut şansa să se desprindă la 2-0 în minutul 76, dar Bîrnoi a driblat portarul şi apoi a trimis în transversală. Răzvan Vulpe, Cătălin Bădăuță și Alexandru Gîrbiță au fost trimişi pe teren în ultimele 20 de minute. Sin (86) şi Bădăuţă (90+1) au avut oportunităţi mari de a înscrie în finalul confruntării, dar au reluat imprecis din poziţii favorabile. Pe Viitorul o aşteaptă acum meciul de Cupă de la Universitatea Cluj. Partida va avea loc, miercuri, de la ora 17.30.

FARUL CONSTANȚA – VIITORUL TÂRGU JIU 1-0 (0-0)
Farul C: Fara – Băjan, I. Ursu (cpt.), Cărăruș, Carabela – Fl. Bălan (Rob. Silaghi 46’), Ant. Cruceru, Liv. Mihai, Damașcan (Bîrnoi 46’) – Banyoi (Al. Stoica 46’, D. Panait 89’), Măzărache (Greu 84’). Rezerve neutilizate: Agachi – Pelivan, D. Savu, Gîsă. Antrenor: Ianis Zicu
Viitorul: D. Rusu – Buleică, Oros (cpt.), Lixandru (Al. Băican 84’), Sin – Prejmerean, Țegle (Bădăuță 68’), Andr. Dragu (Gîrbiță 68’) – Cioiu, D. Paraschiv (Mitrică 84’), Vl. Costea (Vulpe 68’). Rezerve neutilizate: Rob. Bodea – Ciul, Copaci, Chiorean. Antrenor: Flavius Stoican