Viitorul Târgu-Jiu, neînvinsă de patru etape

1032

După succesul de pe terenul Rapidului, formaţia gorjeană Viitorul Târgu-Jiu a remizat, la Severin, cu Concordia Chiajna (0-0). Egalul de la Mehedinţi a consemnat al patrulea joc fără eşec pentru trupa pregătită de Cristian Lupuţ, care ,,s-a cocoţat”, după partidă, pe locul 6. Antrenorul gazdelor a fost mulţumit că defensiva şi-a făcut din nou datoria, în schimb a admis că mai este de lucrat pe faza de atac. Viitorul a avut superioritate numerică din minutul 72, după eliminarea lui Alexandru Stănică, dar nu a putut concretiza acest avantaj. ,,Consider că am făcut un joc destul de bun cu Chiajna. Am întâlnit un adversar valoros, care sezonul trecut a evoluat în Liga 1 şi care are în continuare în componenţa lotului foarte mulţi jucători cu experienţa primului eşalon. Ţin să-mi felicit jucătorii pentru modul cu care au abordat acest meci, care s-a jucat pe o căldură foarte mare. S-a văzut şi o stare de oboseală după meciul nostru de la Rapid, am călătorit noaptea spre Oradea, apoi am venit la Severin, dar nu vreau să caut scuze. Oricum, am încredere în echipa mea. E foarte important că nu am luat gol. E un punct bun. Puteam să şi câştigăm, fiindcă am avut câteva ocazii bune de a marca, dar, în acelaşi timp au fost momente când adversarul ne-a pus probleme şi puteam să luăm gol. Consider că rezultatul e echitabil. Am început meciul bine, dar după un sfert de oră nu am mai avut acelaşi ritm. Am început şi repriza a doua destul de bine, am continuat în acelaşi mod şi pe parcursul celor 45 de minute, dar balonul nu a intrat în poartă. Sincer, aşteptam mai mult după ce am avut superioritate, dar au fost unele decizii total aiurea ale unor jucători, în momentele în care trebuiau să pună mai multă presiune”, a declarat Lupuţ.