Viitorul, la primul eșec din amicale

1403

Viitorul Târgu Jiu a pierdut cel de-al treilea amical din această iarnă. Formaţia lui Flavius Stoican a fost învinsă, la Timişoara, de ASU Politehnica (3-2). Meciul s-a jucat pe arena ,,Ştiinţa”, iar gorjenii au condus la pauză prin reuşita lui Vlad Șerbănescu (24). Mircea Axente a egalat pentru bănăţeni în minutul 48, după un penalty scos de Petre Ivanovici, dar Paul Mitrică i-a readus pe vizitatori în avantaj peste doar câteva minute (56). Tot oaspeţii au punctat şi în minutul 70, dar…în proprie poartă. Autogolul a purtat semnătura lui Adrian Ciul. Reuşita decisivă a venit pe final de partidă, când Alin Ignea a marcat din pasa aceluiaşi Ivanovici (86).

ASU Poli Timișoara – Viitorul Târgu Jiu: 3-2 (0-1)
Timișoara: Hindrich – Sofran, Scutaru, Mera, Sg. Popovici – Codrea, Casado – D. Radu, P. Ivanovici, A. Manea – Plazonja. Au mai intrat: C. Jurj, A. Ignea, Bocşan, R. Rus, Axente, Coadă, D. Andrei, Bîrlovean. Antrenor: Dan Alexa
Viitorul: D. Rusu – Buleică, Lixandru, Băican, Andr. Dragu – Prejmerean, Țegle – Șerbănescu, Cioiu, Gîrbiță – Bădăuță. Au mai intrat: Bodea – Copaci, Oros, D. Paraschiv, Mitrică, Luduşan, Chiorean, Vl. Costea, Enache, Ciul, Buia. Antrenor: Flavius Stoican

La finalul jocului, antrenorul gazdelor, Dan Alexa, a declarat că ambele echipe se vor bate pentru promovarea în prima ligă. Tehnicianul bănăţean a spus că echipa lui a controlat jocul, iar rezultatul a fost just. ,,Viitorul e un adversar bun, care încearcă să joace în orice situație. Îl cunosc pe Flavius, asta este filosofia lui de joc. Un adversar care se va bate la promovare. A fost un joc bun, controlat de noi. Am avut, pe lângă cele trei goluri, foarte multe situații în care am ajuns foarte ușor în preajma careului advers. Sunt mulțumit per ansamblu de jocul pe care l-am arătat. Am primit două goluri, un gol cu foarte multă șansă pentru adversar, iar golul doi, o greșeală mare a noastră. Dar per ansamblu sunt mulțumit. Am controlat jocul, pe lângă cele trei goluri am reușit să mai avem minimum patru situații clare, dar un antrenament reușit împotriva unei echipe care este în fața noastră în clasament. Astăzi s-a ieșit din cantonament, am încheiat cele 11 zile cu acest joc”, a afirmat Alexa. Cele două formaţii au avut ,,derby” şi pentru jucătorul Ionuţ Cionac, care, în cele din urmă, a ales Timişoara. Stoican a admis că Alexa a fost un negociator mai priceput. Meciul a fost catalogat de antrenorul gorjenilor drept unul spectaculos. ,,Mi-l doream foarte tare pe Cionac, era un jucător și este un jucător cu care am jucat când eram în Liga 1 la Poli Iași în play-off, un jucător de bază. Asta este. Îi doresc multă baftă. Este un jucător foarte bun. Este una dintre cele mai importante achiziții făcute de Dan Alexa. Asta este, mergem mai departe. Nu a fost să fie. L-a lingușit Alexa, i-a zis vorbe frumoase, chiar nu știu! A fost mult mai incisiv decât am fost eu. Mă bucur că după 16 zile am văzut și noi prima oară un teren cu iarbă. Ne-am antrenat doar pe sintetic. E destul de dificil. Dar, important este că a fost un joc frumos, nu am avut parte de accidentări. Au fost și momente bune și de o parte și de alta, cu goluri, a fost spectaculos”, a precizat Stoican. Viitorul a trecut cu 4-0 de Minerul Costești și cu 1-0 de Crișul Chișineu Criș în precedentele două partide de verificare. Echipa lui Flavius Stoican va disputa un ,,triunghiular” în data de 29 ianuarie, când se va duela cu Luceafărul Oradea și CA Oradea.