Trei gorjence, medaliate la Munchen

1208

Lotul Federației Române de Canotaj a obținut 5 medalii de aur și o medalie de argint în finalele Campionatelor Europene de Juniori de la Munchen (Germania). România a participat cu 8 echipaje, însumând 38 de sportivi, și s-a clasat pe primul loc pe națiuni după numărul de medalii. Trei canotoare medaliate sunt din Gorj. Este vorba de Daria-Ioana Dinulescu, Elena-Diana Şuţă şi Ana-Maria Loghin. Primele două au urcat pe cea dintâi treaptă a podiumului, iar Ana-Maria a luat argintul. Daria-Ioana Dinulescu, Maria Guzran, Elena-Maria Robitu şi Ancuţa-Adelina Ungurean s-au impus la patru rame feminin, cu un avans de peste două secunde faţă de Italia (07:17,36). Echipajul de patru vâsle feminin, alcătuit din Diana-Ionela Petian, Andreea-Fabiola Iorgovan, Ana-Maria Mătran şi Elena-Diana Şuta, a cucerit aurul (06:57,76) cu un avans de aproape trei secunde faţă de Elveţia. Medaliile de argint au fost obţinute la 8+1 feminin, de Elena Silvia Mocanu, Elena-Andreea Cerbu, Ana-Maria Loghin, Florentina-Georgiana Neculaeasa, Valentina Amalia Azoiţei, Alexandra-Georgiana Ruşcuţă, Petruţa-Ionela Popa, Mariana-Laura Dumitru, Victoria-Ştefania Petreanu (06:57,40), clasate la 1 sec 13/100 de Belarus. Mihaela-Cosmina Dram şi Georgelia Stoica au câştigat clar finala de la dublu rame feminin (07:52,79), la aproape opt secunde de Germania, a doua clasată. La dublu rame masculin, Iliuţă-Leontin Nuţescu şi Andrei-Petrişor Axintoi au ieşit învingători (07:01,83) în faţa Norvegiei. La 8+1 masculin, Cosmin Iulian Pleşescu, Eduard Angel Moldovan, Andrei Hemen, Cornel-Traian Ieremciuc, Andrei-Vlad-Robert Vatamaniuc, Alexandru-Gabriel Şteţco, Constantin Emanuele Sterea, Marian Ştefan Dunca, Gavril Dumbravă au obţinut medaliile de aur (06:08,66) cu exact două secunde avans faţă de Rusia. „S-a încheiat încă o competiție cu rezultate excepționale pentru Federația Română de Canotaj. De această dată, felicitările merg către Lotul de Juniori. Au făcut performanță la Campionatele Europene de Juniori 2021 de la Munchen (Germania). La fel cum s-a întâmplat și la ediția de anul trecut, sportivii români au dominat majoritatea probelor în care au concurat. Au obținut 5 medalii de aur și 1 de argint, plasând România pe locul 1 în clasamentul pe națiuni. Sunt tineri, muncitori, extrem de talentați și au în față un viitor strălucit dacă vor continua să se dezvolte ca până acum. Felicitări juniorilor pentru rezultatele lor! Le mulțumesc antrenorilor care descoperă noi și noi talente, cluburilor de la care sportivii provin și, nu în ultimul rând, părinților care îi susțin. Rog toți părinții să își lase copiii la sport și să aibă posibilitatea de a ajunge în fața antrenorilor atunci când aceștia vin pentru selecție”, a declarat Elisabeta Lipă, Președintele Federației Române de Canotaj.