Tenismen de la ATC Elite Târgu-Jiu, campion naţional la U14

4206

Un sportiv legitimat la ATC Elite Târgu Jiu şi-a făcut sărbătorile mai frumoase. Teodor Călin Știrbu (8), din Slatina, a devenit campion naţional la categoria de vârstă sub 14 ani. Tenismenul legitimat la academia din Gorj nu a pierdut niciun set în tot turneul. Cel mai dificil meci al lui a fost tocmai în finală, câștigată cu 7-5, 7-6(4), în fața favoritului numărul 2, Radu David Turcanu, de la Asociaţia TC Victor Hănescu. În finala mică s-a impus, cu 3-6, 6-4, 6-4, Alin Ștefan Butnaru, de la ACS Tennis Performance Team, în fața jucătorului de la CS Tenis Club Baia Mare, Alexandru Lupu. Competiţia de la Bucureşti a adus o medalie de bronz şi pentru Alexandra Elena Neacșu (ATC Elite), care s-a impus, la dublu, în finala mică a competiţiei. Perechea din care a făcut parte şi Sofia Bărbulescu a trecut cu 6-2, 5-7, 10-4 de cuplul Vanessa Nocaci (CS Sănătatea Ergolemn Satu Mare)/Iris Zbrancă (LPS-CSS Constanța). Alexandru Petcu, tot de la Elite, s-a clasat pe locul 4 în proba de dublu.