Ştiinţa Turceni, un prim pas spre Liga a III-a

1566

Formaţia gorjeană Ştiinţa Turceni a câştigat primul meci din mini-barajul pentru Liga a treia. Echipa pregătită de Viorel Cojocaru a trecut de campioana Aradului, Victoria Zăbrani, după un meci în care formaţia din vestul ţării a avut doi eliminaţi. Mai întâi, Zele a văzut al doilea cartonaş galben după o simulare (21). Simcea a deschis scorul din penalty, în minutul 30, dar a ratat o altă oportunitate de la punctul cu var în partea secundă, când arădenii au rămas şi fără portarul titular, Mitrea. Cel dintâi l-a faultat pe Mohora după ce, tot el, respinsese greşit un balon. Chiar şi aşa, Turceniul a fost aproape de dezastru în minutul 77, când ,,bomba” lui Topai s-a dus sub bara porţii lui Creţan şi, astfel, echipa lui Dorel Mutică a revenit pe tabelă. A fost nevoie de reuşitele lui Tudorache (88) şi Şchiopu (90+1) pentru ca trupa gorjeană să se impună, firesc, având în vedere eliminările din tabăra adversă.,,Am dominat puțin jocul în contextul în care și cei de la Zăbrani au avut două cartonașe roșii. Ocaziile se răzbună, am avut câteva ocazii mari înainte de golul lor de 1-1. Dacă marcam, făceam 2-0 și era totul altfel, altfel decurgea jocul, dar e bine că s-a terminat așa. Am observat că cealaltă adversară are și ea o echipă bună, destul de matură, cu un joc colectiv destul de bine pus la punct, dar sper că, la momentul respectiv, să prindem o formă mult mai bună decât azi (n.r. – miercuri). Noi ne propunem să câștigăm, dar nici o remiză nu ar fi rea”, a declarat Viorel Cojocaru, antrenorul Științei, pentru sportarad.ro.Turceni va da piept cu Progresul Ezeriş (Caraş Severin), duminică, de la 17.30. Meciul se joacă tot la Hunedoara.

Știința Turceni – Victoria Zăbrani: 3-1 (1-0)
Turceni: Creţan – Tudorache, Gheorghe, Dăianu, Olteanu, Gîlceavă, Popescu, Şchiopu, Goşa, Simcea, Mohora. Rezerve: Popescu – Biosan, Bîrju, Gîlceavă, Mainerici, Pătroi, Tufiș
Zăbrani: Mitrea – Iova, Paşcu, Bier, Topai, Vasilca, Gherghel, Kocsis, Mandache, Zele, Ghergar. Rezerve: Vasii – Moisă, Iorgovan, Hodan, Poenaru, Cojocaru