Start în Liga a 3-a

421

Campionatul Ligii a 3-a a început, iar echipele gorjene au evoluat în deplasare în prima etapă. Minerul Motru a început cu stângul acest sezon, trupa antrenată de Ion Alecu a cedat la scor de neprezentare în fața celor de la ASU Poli Timișoara, echipa care deține palmaresul vechii echipe timișorene și care acum a promovat în al treilea eșalon. Gălan a deschis scorul din penalty în prima repriză, iar Birău și Vucea au stabilit scorul final cu reușitele lor din partea a doua a meciului.
Pandurii II a avut mai mult noroc, deși a fost condusă la Alba Iulia de nou promovata Performanța Ighiu, echipa gorjeană a revenit pe final și a smuls un egal. Bălaș a deschis scorul cu două minute înaintea pauzei, iar Negrescu a restabilit egalitatea în minutul 88.
În seria a IV-a a Ligii a 3-a, acolo unde joacă și cele două echipe gorjene, un succes clar a obținut și Metalurgistul Cugir, care a învins cu 5-2, în deplasare, pe Nuova Mama Mia Becicherecu Mic.