Start fals pentru naţionala de fotbal

1031

Prima reprezentativă a României a debutat cu o înfrângere în preliminariile EURO 2020, după ce a fost învinsă de Suedia cu scorul de 2-1 (2-0), în Grupa F, sâmbătă seara, pe Friends Arena din Solna.Nordicii s-au impus prin golurile marcate de Robin Quaison (`33) şi Viktor Claesson (`40), în timp ce pentru ,,tricolori” a înscris Claudiu Keşeru (`58), introdus după pauză în locul lui Mitriţă. Oaspeţii puteau egala la ultima fază a meciului, dar Săpunaru a şutat în blocajul lui Olsen (`90+3), după o lovitură liberă. România a făcut o primă repriză foarte slabă, dar s-a revanşat în partea secundă, când elevii lui Contra au avut mai mult iniţiativa. Chiar şi aşa, statisticile au fost favorabile echipei gazdă, o formaţie mai eficientă, care a avut ocaziile mai mari. România va juca următorul meci din această campanie cu selecţionata Insulelor Feroe, marţi, la Cluj-Napoca.,,Au fost două reprize diferite. În prima am fost timizi, am făcut două goluri cadou. Am primit golul când ne așezam bine în teren. Am făcut greșeli copilărești. A doua repriză a fost total diferită. Am avut altă atitudine, am dat gol. Am mai avut ocazii. Trebuie să luăm lucrurile bune, să luăm repriza a doua. Să ne dăm seama că la nivelul ăsta greșelile copilărești ne costă. Dacă aș avea o baghetă magică și aș știi de ce jucătorii nu au avut aceeași atitudine în prima repriză, v-aș spune. La pauză am intrat puțin în ei și le-am zis că nu asta e atitudinea și fața României. M-a ajutat după pauză și intrarea lui Ivan. Băieții și-au dorit să egaleze. I-am felicitat pentru a doua repriză și i-am certat pentru prima repriză”, a declarat, după joc, selecţionerul Cosmin Contra. Malta a trecut de Insulele Feroe (2-1), iar Spania a învins Norvegia (2-1), în prima etapă a Grupei F.
Suedia – România 2-1 (2-0)
Au marcat: Robin Quaison (`33), Viktor Claesson (`40) / Claudiu Keşeru (`58).
Suedia: Olsen – Lustig (Krafth, 25), Granqvist, Helander, Augstinsson – Forsberg (Svensson, 68), Sebastian Larrson, Olsso, Claesson – Berg, Quainson (Isaac Thelin 89). Rezerve: Nordfeidt, Johnsson – Andersson, Durmaz, Fransson, Sam Larsson, Papagiannopoulos, Sema, Timberholm. Antrenor: Janne Andersson.
România: Tătăruşanu – Manea, Săpunaru, Dr. Grigore, Bancu – T. Băluţă (A. Ivan, 78), R. Marin – Chipciu, Stanciu, Mitriţă (Keşeru, 46) – Puşcaş ( Ianis Hagi, 64). Rezerve: Pantilimon, Niţă – Anton, Benzar, Cicâldău, Deac, Man, Moţi, Nistor. Antrenor: Cosmin Contra.