Salonul de Pictură „ARTE MICI” 2017 și-a ales premianții

711

Juriul ediției din acest an a Salonului de Pictură „ARTE MICI” a deliberat. Lista câștigătorilor conține zeci de nume, din diferite colțuri ale lumii. Douăzeci dintre premii sunt acordate de Consiliul Județean Gorj, restul fiind asigurate de organizatori și alți prieteni ai Artelor Mici.

MARELE PREMIU „ARTE MICI”, acordat de PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU, îi revine Cristinei Maria SIMION din Focşani, Vrancea – România, categoria 11-15 ani, iar ORDINUL ,,ARTE MICI”, acordat de Televiziunea Motru SC ENIASAN SRL este câștigat de Silvana BĂLONIU din Motru, Gorj – România, categoria 11-15 ani; Podiumul Arte Mici cuprinde: PREMIUL I: [11-15 ani] Marina-Cristina UŞURELU, Văgiuleşti, Gorj – România; [7-10 ani] Georgiana Irene TIŢA, Beverley – Australia; [3-6 ani] Maria Antonia ANIŢOIU, Buzău, Buzău – România; PREMIUL II: [11-15 ani] Adelina-Veronica CURELEA, Obîrşia-Cloşani, Mehedinţi – România: [7-10 ani] Laura-Maria TANASE, Mangalia, Constanţa – România, [3-6 ani] Alessia Maria Diaconescu, Novaci, Gorj – România; PREMIUL III: [11-15 ani], Georgiana-Valentina STOICAN, Motru, Gorj – România; [7-10 ani] Dalia Elena VOICU, Constanţa, Constanţa – România; [3-6 ani] Ayan Andrés COCH, Castellon, Spania.
Premiul UNIUNII ARTIŞTILOR PLASTICI acordat de UNIUNEA ARTIŞTILOR PLASTICI îi este acordat lui Ştefan POPOVICI din Oradea, Bihor – România, categoria 11-15 ani.

20 de premii de la Consiliul Județean Gorj
Consiliul Județean Gorj acordă 20 de premii la ediția din acest an a Salonului de Pictură ARTE MICI, respectiv: PREMIUL SPECIAL „CONSTANTIN BLENDEA”: Ana Maria Florentina MODAN, Motru, Gorj – România, categoria 7-10 ani; Liviana Maria STOCHEAN, Târgu Jiu, Gorj –Romania, categoria 11-15 ani; Petronela-Mariana BÎRSILĂ, Motru, Gorj – România, categoria 11-15 ani; Alexandra Valentina BESOI, Târgu-Jiu, Gorj – România, categoria 11-15 ani; Teodora GĂINARU, Văgiuleşti (Murgileşti), Gorj – România, categoria 11-15 ani; PREMIUL SPECIAL „IOSIF KEBER”: Luca PIGUI, Târgu-Jiu, Gorj – România, categoria 11-15 ani; Timeea CHIŢULESCU, Motru, Gorj – România, categoria 7-10 ani; Iulian Florin DOVLETE, Văgiulesti, Gorj – România, categoria 11-15 ani; Alin GEANĂ, Târgu-Jiu, Gorj – România, categoria 11-15 ani; Valeria Bianca BĂLĂŞOIU, Târgu Jiu, Gorj – România, categoria 7-10 ani; PREMIUL SPECIAL „ALINA ROŞCA”: Cristina SIMIONESCU, Târgu Jiu, Gorj – România, categoria 11-15 ani; David Andrei BĂLAN, Motru, Gorj – România, categoria 7-10 ani; Eduard Nicuşor DUMITRU, Văgiuleşti (Covrigi), Gorj – România, categoria 11-15 ani; Mario BUŢĂ, Motru, Gorj – România, categoria 7-10 ani; Andrei Eduard CHIŢULESCU, Motru, Gorj – România, categoria 11-15 ani; PREMIUL SPECIAL „ION ŢUCULESCU”: Teodora POPESCU, Motru, Gorj – România, categoria 3-6 ani; Dani Buţă, Motru, Gorj – România, categoria 7-10 ani; Eduard MANDACHE, Motru, Gorj –România, categoria 11-15 ani; Daria OPRIŢA, Glogova, Gorj –România, categoria 7-10 ani; Denisa LUCACI, Târgu-Jiu, Gorj – România, categoria 11-15 ani.

Zeci de premii speciale
Lista câștigătorilor din acest an continuă cu: PREMIUL SPECIAL „POVESTEA CULORII”, acordat de SC ENIASAN SRL: Rebeca YIN, Comăneşti, Bacău – România, categoria 11-15 ani și Oana Gabriela MIREA, Bîlteni, Gorj – România, categoria 11-15 ani; PREMIUL SPECIAL „DUMITRU GHIAŢĂ”, acordat de Primăria municipiului Motru: Ana-Maria CÂRSTEA, Poiana Lacului, Argeş – România, categoria 11-15 ani; PREMIUL SPECIAL „SEMNE OLTENEŞTI” acordat de ACSRPP: Eva-Luciana ZVORIŞTEANU, Motru, Gorj – România, categoria 7-10 ani și Tudor NEGREA, Focșani, Vrancea –România, categoria 7-10 ani; PREMIUL SPECIAL „ZÂMBETUL COPILĂRIEI” acordat de Robert Murdeală: Maya MALEC, Comăneşti, Bacău – România, categoria 7-10 ani și Veniamin PROCOPI, Florești – Republica Moldova, categoria 7-10 ani; PREMIUL SPECIAL „CULORILE COPILĂRIEI” acordat de ANONIMII „ARTE MICI”: Sonia AL MĂRII, Voluntari, Ilfov – România, categoria 11-15 ani, Ana Maria LUCA, Motru, Gorj – România, categoria 11-15 ani, Maria-Ştefania BĂRBULESCU, Motru, Gorj – România, categoria 11-15 ani și Maria Teodora DEACONESCU, Novaci, Gorj – România, categoria 3-6 ani; PREMIUL SPECIAL „PRIMĂVARA PICTURII ROMÂNEŞTI” acordat de ACSRPP: Denisa ARDEIU, Motru, Gorj – România, categoria 11-15 ani; Alexandru PUIU, Târgu Jiu, Gorj – România, categoria 11-15 ani și Robert PRUNESCU, Târgu Jiu, Gorj – România, categoria 11-15 ani; PREMIUL SPECIAL „SEMNE PE NISIP” acordat de ANONIMII „ARTE MICI”: Răzvan POP, Motru, Gorj –România, categoria 11-15 ani și Teodora Eftene, Bucureşti – România, categoria 11-15 ani; PREMIUL SPECIAL „(NON)CULORILE” acordat de Casa de Cultură Motru: Ştefan SILAGHI, Oradea, Bihor – România, categoria 11-15 ani și Inga MOŞNEGUŢĂ, Floreşti – Republica Moldova, categoria 11-15 ani; PREMIUL SPECIAL „CULORI DE REZONANŢĂ” acordat de ACSRPP: Irina TUTUNARU, Motru, Gorj – România, categoria 7-10 ani, Cătălina-Ioana FORIŞ, Teiuş, Alba – România, categoria 11-15 ani, Mariana CODREANU, Pelinia – Republica Moldova, categoria 11-15 ani și Claudiu Ionuţ PĂNOIU, Tg Jiu, Gorj –România, categoria 7-10 ani.
PREMIUL SPECIAL „SIMFONIA CULORILOR” acordat de ANONIMII „ARTE MICI”: Petruţ Octavian NEACŞU, Poiana Lacului, Argeş – România, categoria 11-15 ani, Raluca ANDRONESCU, Baia de Fier, Gorj, România, categoria 11-15 ani și Andreea Victoria CATRINOIU, Novaci, Gorj – România, categoria 11-15 ani; PREMIUL SPECIAL „TAINE VIZUALE” acordat de Vasile Dudescu îi revine Daianei VASS, Tismana, Gorj – România, categoria 11-15 ani; PREMIUL SPECIAL „PRIETENII ARTELOR” acordat de SC MANITER CAR SRL: Ada COMĂNESCU, Piteşti, Argeş – România, categoria 7-10 ani; Teodor Gabriel OAIE, Focșani, Vrancea –România, categoria 7-10 ani și Patricia CIOBANU, Giurgiu, Giurgiu – România, categoria 7-10 ani.
PREMIUL SPECIAL „VORBE PICTATE” acordat de ANONIMII „ARTE MICI”: Constantin-Dragoş BOGDAN, Târgu-Jiu, Gorj – România, categoria 3-6 ani; Crina Andreea COJOCEA ALBU, Focșani, Vrancea – România, categoria 3-6 ani și Iasmina-Mihaela CURELEA, Motru, Gorj – România, categoria 11-15 ani; PREMIUL SPECIAL „DE ORIGINALITATE“ acordat de CASA DE CULTURĂ MOTRU: Riana VESA, Timişoara, Timiş – România, categoria 7-10 ani; Daria-Iris MACOVEI, Galaţi, Galaţi – România, categoria 7-10 ani; Constanţa-Ştefania STRĂTILĂ, Galaţi, Galaţi – România, categoria 7-10 ani; Darius Ionuţ POPESCU, Craiova, Dolj – România, categoria 7-10 ani și Ana-Maria POTRA, Bucureşti – România, categoria 11-15 ani. PREMIUL SPECIAL „ARTE MICI” acordat de SC MANINTER CAR SRL: Elena Gianina PRISECARU, Motru, Gorj – România, categoria 11-15 ani; PREMIUL SPECIAL „MARIUS BUNESCU” acordat de ANONIMII „ARTE MICI”: Lara MERLUŞCĂ, Comăneşti, Bacău – România, categoria 7-10 ani, Eliza Katherina POPESCU, Târgu-Jiu, Gorj – România, categoria 7-10 ani și Evelina PUPĂZĂ, Crasna, Gorj – România, categoria 7-10 ani.
PREMIUL SPECIAL „PICĂTURĂ DE MARTIE” acordat de PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Petru SCURTU, Turceni, Gorj – România, categoria 11-15 ani: Mădălina-Mihaela SULEA, Tismana, Gorj – România, categoria 11-15 ani: Bianca Georgiana COJOCARU, Bacău, Bacău – România, categoria 11-15 ani;
PREMIUL SPECIAL „SURÂS DE ALBASTRU” acordat de ALEXANDRA MACIAC: Sofia IVAŞCU, Barcelona – Spania, categoria 3-6 ani;
PREMIUL SPECIAL „PATRIA DIN SUFLET” acordat de SC MANINTER CAR SRL: Nicholas GHIDU, Atlanta, Georgia – USA, categoria 11-15 ani;
PREMIUL SPECIAL „POEZIA CULORII” acordat de CASA DE CULTURĂ MOTRU: Iulia Teodora CRĂCIUNESCU, Târgu-Jiu, Gorj – România, categoria 7-10 ani; Alexandra Clara HÎRJABA, Târgu-Jiu, Gorj – România, categoria 7-10 ani; Anastasia CARBANOV, Chişinău – Republica Moldova, categoria 7-10 ani;
PREMIUL SPECIAL „CULORI PRIMARE DE ACASĂ” acordat de PUBLICAŢIA „GAZETA DE MÂINE”: Bianca MORARU TOMA, Hînceşti– Republica Moldova, categoria 7-10 ani și Alexandra Nicol TIŢA, Beverley – Australia, categoria 11-15 ani;
PREMIUL SPECIAL „GORJEANUL TALENTAT” acordat de Minodora Sucea (COTIDIANUL „GORJEANUL“): Andreea-Edvina CIMPU, Crasna, Gorj – România, categoria 7-10 ani;
PREMIUL SPECIAL „CURAJ ÎN ARTĂ” acordat de SC IRIS C&V SRL: Maia Georgiana MIHĂILESCU, Reşiţa, Caraş-Severin – România, categoria 7-10 ani; Nicolae RADU, Giurgiu, Giurgiu – România, categoria 3-6 ani; Adriana Ştefania CÂRSTEA, Poiana Lacului, Argeş – România, categoria 3-6 ani; PREMIUL SPECIAL „GEORGE MARIN”, acordat de Florin Preda-Dochinoiu: Ana-Maria NEGHINĂ, Motru, Gorj – România, categoria 11-15 ani;
PREMIUL SPECIAL „PENELUL FERMECAT” acordat de CASA DE CULTURĂ MOTRU: Ana-Maria VOINEA, Crasna, Gorj – România, categoria 7-10 ani, Raisa Maria MAZILU, Moşoaia, Argeş – România, categoria 7-10 ani și Despoina-Eirini TRIANTAFYLLIDOU, Oreokastro, Thessaloniki – Grecia, categoria 7-10 ani;
PREMIUL SPECIAL „FARMECUL CULORILOR” acordat de PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Ana-Maria LUCHIAN, Orhei – Republica Moldova, categoria 7-10 ani, Maria Ioana ENE, Poiana Lacului, Argeş – România, categoria 3-6 ani și Raisa Georgiana PANĂ, București, România, categoria 3-6 ani;
PREMIUL SPECIAL „BUNA-VESTIRE” acordat de FLORIN PREDA-DOCHINOIU: Marian PAVEL, Novaci, Gorj – România, categoria 11-15 ani; PREMIUL SPECIAL „CULORI ŞI CONTRASTE” acordat de PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Tatiana BOENCIUC, Hînceşti – Republica Moldova, categoria 11-15 ani și Damian Iulian BOCÎI, Novaci, Gorj – România, categoria 7-10 ani;
PREMIUL SPECIAL „ŢARA NOASTRĂ, CASA NOASTRĂ” acordat de Publicaţia GAZETA DE MÂINE”: Mihai MIHAI, Pelinia – Republica Moldova, categoria 11-15 ani; PREMIUL SPECIAL „POVEŞTI DESENATE” acordat de PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Eduard Ionuţ GOGAN, Poiana Lacului, Argeş – România, categoria 11-15 ani și Denisa Maria GEORGESCU, Focșani, Vrancea –România, categoria 11-15 ani;
PREMIUL SPECIAL „CULORI PRIMARE OLTENEŞTI” acordat de PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Paula SCHEEZ, Timişoara, Timiş – România, categoria 7-10 ani și Laura PORTASE, Focșani, Vrancea –România, categoria 7-10 ani; PREMIUL SPECIAL „PALETA FERMECATĂ” acordat de PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Lidia ANDREI, Obîrșia-Cloșani, Mehedinţi – România, categoria 11-15 ani, Ioan Mihail MUTU, Drobeta Turnu Severin, Mehedinţi – România, categoria 7-10 ani și Roberta Maria PARASCHIVOIU, Crasna, Gorj – România, categoria 7-10 ani;
PREMIUL SPECIAL DE „PAŞI ÎN ARTĂ” acordat de PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Paul Jules BUTLER, Schweich, – Germania, categoria 7-10 ani, Andrei STELESCU, Motru, Gorj – România, categoria 11-15 ani și Ionuţ Andrei MĂRUNŢELU, Văgiuleşti, Gorj – România, categoria 11-15 ani;
PREMIUL SPECIAL „FASCINAŢIE DE ÎNGER“ acordat de CASA DE CULTURĂ MOTRU: Alexandru MEŞINĂ, Hînceşti – Republica Moldova, categoria 7-10 ani și Ana Cosmina RUSU, Târgu Jiu, Gorj – România, categoria 7-10 ani;
PREMIUL SPECIAL „AUREL POTCOVARU şi NICOLAE PÎRVAN” acordat de Poliţia municipiului Motru: Mara MATEIU, Oradea, Bihor – România, categoria 11-15 ani și Maria Alexandra MANEA, Bucureşti – România, categoria 11-15 ani;
PREMIUL SPECIAL „MAGIA DIN CULOARE” acordat de CASA DE CULTURĂ MOTRU: Paula SÎRBU, Florești – Republica Moldova, categoria 7-10 ani, Damiana MORUZI, Madrid – Spania, categoria 7-10 ani și Irina Ioana TACHE, Piteşti, Argeş – România, categoria 7-10 ani;
PREMIUL SPECIAL „EXPLOZIV ÎN PICTURĂ” acordat de Robert Murdeală: Garic-Gheorghe OCHIŞOR, Hînceşti– Republica Moldova, categoria 11-15 ani și Ioana Larisa GURIȚĂ, Focșani, Vrancea –România, categoria 11-15 ani;
PREMIUL SPECIAL „DE CULOARE” acordat de PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Sonia Elena ŞTEFANI, Timişoara, Timiş – România, categoria 3-6 ani, Ruben Emanuel FLOREA, Motru, Gorj – România, categoria 3-6 ani și Rut Miriam GHIŢEA, Motru, Gorj – România, categoria 7-10 ani; PREMIUL SPECIAL „CONSTANTIN BUNILĂ”, acordat de Florin Preda-Dochinoiu: Alexandru PRIPA, Pelinia – Republica Modova, categoria 7-10 ani; PREMIUL SPECIAL „DE EXCLUSIVITATE” acordat de CASA DE CULTURĂ MOTRU: Alexandra Nicole MĂGALĂ, Slatina, Olt – România, categoria 7-10 ani;
PREMIUL SPECIAL „LUMINĂ DIN CULOARE” acordat de PRIMĂRIA MUNICIPIULUI MOTRU: Eduard-Constantin BĂLŢĂTOIU, Crasna, Gorj – România, categoria 7-10 ani, Robert Mihăiţă INDOILĂ, Focșani, Vrancea –România, categoria 7-10 ani și Irina-Maria CAUC, Motru, Gorj – România, categoria 7-10 ani.
Minodora Sucea

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here