România U20 înfrângere în fața naționalei Portugaliei U20

933

România U20 a copiat România U21, cedând, în meciul amical, în fața naționalei Portugaliei U20 după ce a condus. Dacă naționala sub 21 de ani a pierdut cu 2-3 contra selecționatei similare a Albaniei, tricolorii pregătiți de Costin Curelea au fost învinși cu 1-2. România U20 a condus la pauză, a menținut avantajul până în ultimele cinci minute de timp regulamentar, moment în care a căzut și a înregistrat înfrângerea. Singurul jucător din Liga 3 convocat pentru această acțiune, Ștefan Duțu (CS Afumați), a marcat încă din startul confruntării, în minutul 1. România U20 părea că va obține o nouă victorie, după cea cu Cehia U20, de la Târgoviște, scor 2-0, de zilele trecute, dar pe final a căzut și a pierdut la un gol diferență. Au marcat pentru iberici, în partida care a avut loc la Santarem, marți seară, Herculano Nabian, în minutul 86, și Nuno Felix, în minutul 90+8. Au evoluat toți jucătorii convocați de Costin Curelea, din ligile inferioare, pe lângă Ștefa Duțu din Liga 3, mai fiind convocați următorii jucători din Liga 2: Ștefan Lefter (portar, Corvinul Hunedoara, patru meciuri în acest sezon de Liga 2), David Dincă (portar, CSM Slatina, cinci meciuri în Liga 2), Sergiu Pîrvulescu (fundaș, Gloria Buzău, trei meciuri în Liga 2), Sergiu Rimovecz (fundaș, CSM Reșița, cinci meciuri în Liga 2), Dorin Pop (fundaș, Corvinul Hunedoara, trei meciuri în Liga 2), Alexandru Șuteu (fundaș, Unirea Dej, cinci meciuri în Liga 2), Robert Sălceanu (fundaș, Gloria Buzău, patru meciuri în Liga 2), Aurelian Ciuciulete (mijlocaș, Unirea Dej, două meciuri în Liga 2), Alin Boțogan (mijlocaș, Chindia Târgoviște, cinci meciuri în Liga 2).
România U20, contra Portugalia U20: Popa – Strata, Duțu, Rimovecz, Pîrvulescu – Szilagyi (Dănuleasă 90+2’), Ciuciulete (Boțogan 73’), Mihai – Musi (Andrei 60’), Trică (Cojocaru 60’), Bodișteanu (Sfaiț 60’).