Record negativ pentru CSM! Baschetbaliștii nu au bătut pe nimeni de la reunire

671

CSM Târgu Jiu a încheiat anul cu o înfrângere în Liga Națională de Baschet Masculin. Trupa gorjeană a fost depășită fără mari dificultăți de Rapid București, scor 87-62. Giuleștenii s-au impus la capătul unei partide în care nu au fost niciodată conduși. Echipa lui Tudor Costescu a luat un avantaj consistent încă din primul sfert, 24-5, ca apoi să-l cedeze la diferență de 7 puncte pe al doilea, 14-21. A fost însă singura perioadă de joc câștigată de oaspeți, care s-au înclinat și în repriza secundă: 24 -18, 25-18.
Americanul Shamiel Stevenson a terminat meciul cu 25 de puncte, la care a adăugat 8 recuperări. Ceilalți marcatori ai formației noastre au fost Thomas Kottas (11 puncte, 6 recuperări şi o pasă decisivă), Dylan Frye (9 puncte şi 2 pase decisive), Porter Troupe (5 puncte, o recuperare şi o pasă decisivă), Octavian Ilie (7 puncte şi o recuperare), Camil Berculescu (2 puncte şi o recuperare), Andriy Agafonov (2 puncte) și Xavier Cannefax ( 1 punct, 2 recuperări şi o pasă decisivă).
Eșecul îi duce pe alb-albaștri la un bilanț rușinos. Efectiv, echipa nu a bătut pe nimeni de la reunire, fie că vorbim de partide amicale sau oficiale. Toate speranțele gorjenilor se îndreaptă acum spre meciul cu Miercurea Ciuc. Confruntarea va fi prima din 2023 pentru CSM Târgu Jiu, care va evolua pe 4 ianuarie în propria sală.
,,Un meci pe care l-am început foarte rău, cu foarte puține realizări ofensive. Chiar dacă am echilibrat partida în sfertul doi, am terminat încă un meci cu 62 de puncte marcate, cred că este al șaptelea, și doar 5 pase decisive. Sunt două aspecte care sunt corelate și este clar, nu putem câștiga fără minimum 15 assist-uri. Este o problemă ce se dovedește a fi continuă în jocul nostru și trebuie cumva să o rezolvăm. Sperăm să ne recuperăm cât mai bine pentru meciul de la începutul anului, cu Miercurea Ciuc, unul extrem de important pentru echipa noastră”, a declarat directorul tehnic Claudiu Alionescu după partidă.
,,Mă bucur că arătăm și prin joc că putem să evoluăm mult mai bine. Ne dorim să avem mulți fani la sală, pentru că în partea a doua a campionatului vom avea dispute mai interesante și mai intense. Și sperăm să ne ridicăm nivelul jocului”, a spus antrenorul Rapidului, Tudor Costescu, după această victorie.
Așadar, după ultimul meci din 2022, CSM Târgu Jiu a rămas singura echipă fără succes în LNBM. Fără îndoială, schimbările sunt iminente la secția de baschet. Rămâne de văzut dacă ,,noutățile” își vor face apariția chiar înainte de partida cu ciucanii.