Prima înfrângere a gorjenilor

495

Pandurii Târgu Jiu nu a rezistat pe Stadionul “Ilie Oană”, formaţia alb-albastră fiind învinsă de o candidată la promovare, Petrolul Ploieşti. Formaţia prahoveană s-a impus cu 2-1 în meciul inaugural din runda a treia, ambele goluri ale gazdelor fiind înscrie în prima repriză. Cea dintâi reuşită i-a aparţinut lui Arnăutu, care în minutul 3 a transformat un penalti uşor acordat de centralul partidei. Au urmat alte ocazii ale “lupilor”, dar Arnăutu (`21) şi Popescu (`26) au ratat din poziţii favorabile. Prima acţiune notabilă a vizitatorilor a venit în minutul 27, când Pârvulescu l-a întins serios pe Tordai, care a respins în corner. Elevii lui Grozavu şi-au majorat diferenţa după o greşeală mare a portarului Cotolan, care a încercat să boxeze o minge respinsă de “zidul” pandurilor, dar a ratat intervenţia, iar Saim a înscris cu capul (`39). Prahovenii au redus din turaţie în partea a doua şi puteau plăti pe final de meci. Pârvulescu, un jucător aflat în creştere de formă, a tâşnit pe contraatac, a deposedat un apărător advers, şi a finalizat pe lângă portarul amfitrionilor. Din nefericire, oaspeţii nu au mai avut forţa necesară să obţină egalarea şi au suferit primul eşec din acest campionat.

Bogoi: “Am încercat să ne ridicăm la nivelul lor”
După meci, antrenorul Pandurilor, Adrian Bogoi, a declarat că jucătorii săi au reuşit să-i incomodeze, în multe rânduri, pe prahoveni. “Am întâlnit un adversar puternic. Am încercat să ne ridicăm la nivelul lor, dar rezultatul este cel care contează. Avem un început foarte greu de campionat, cu adversari dificili. Jucătorii nu sunt toți în același rând și prin antrenamente încercăm să îi aducem la același nivel. Încercăm și noi să ne adaptăm”, a spus tehnicianul gorjenilor. Pe de altă parte, omologul lui Bogoi, Leo Grozavu, a declarat că trupa pe care o conduce nu a întâmpinat probleme în a-şi adjudeca victoria.
“Nu am avut nicio emoţie. A fost un final de joc cu un gol primit în mod neaşteptat, dar am controlat jocul cap-coadă. Am avut foarte multe situaţii de a marca, am şi marcat de două ori. A fost o neatenţie pe final, pe care, sigur, puteam să o evităm, nu a fost să fie. Importante sunt cele trei puncte şi victoria băieţilor care este extraordinară. Îi felicit pe această cale, au făcut un joc foarte bun din punct de vedere fizic, tactic şi tehnic”, a spus antrenorul.

FC Petrolul Ploieşti – CS Pandurii Târgu Jiu 2-1 (2-0)
Marcatori: Arnăutu (`3, pen.), Saim Tudor (`39)/Pârvulescu (`85).
FC Petrolul: Tordai – Olaru, Ghinga (cpt), Cazan, Ţigănaşu (`85, Neziri) – Chindriş (`60, Ciocâlteu) – Cruceru, Cl. Herea – N. Popescu, Arnăutu (`81, Danci), Saim Tudor. Antrenor: Leo Grozavu.
CS Pandurii: M. Cotolan – N. Cotolan (`46, Nsiah), R. Gheorghe, Ciobanu, Vasilescu – Cenaj – Tudoran, Brânzan (cpt), Vodă (`90+1, Măicăneanu), Pârvulescu – Blejdea (`65, Dănescu). Antrenor: Adrian Bogoi.
Au arbitrat: Sergiu Popa (Aiud) – Florin Pucheanu (Târgovişte) şi Erchian Ionus (Constanţa).
Arbitru de rezervă: Bogdan Dumitrache (Bucureşti).
Observatori: Silviu Veronel Ioan (Galaţi) şi Dorinel Dincă (Călăraşi).