Pandurii trăiesc! Gorjenii au scos un punct de la Mioveni

1006

După o prestaţie dezamăgitoare cu Petrolul Ploieşti, Pandurii Târgu Jiu a demonstrat că există viaţă şi după ,,dezertările” din iarnă. Trupa condusă de Adrian Bogoi a reuşit să plece neînvinsă de la Mioveni, într-un joc în care echipa gazdă pornea clar cu prima şansă la victorie. Mai mult, vizitatorii au condus în fiecare repriză, dar nu au putut ţine de avantaj. Blejdea a deschis balul în minutul 20 după o acţiune superbă, finalizată cu şut la colţul lung. Atacantul pandurilor a ridiculizat doi fundaşi în drumul spre gol. Din nefericire, argeşenii au intrat în meci exact înainte de pauză. La ultima acţiune a reprizei, Rădescu a reuşit egalarea după ce amfitrionii au surprins defensiva noastră cu o acţiune în viteză, în care au mai fost implicaţi Măzărache şi Herghelegiu. Pandurii nu au părut demoralizaţi de golul primit şi, în minutul 60, elevii lui Bogoi au preluat din nou conducerea. A marcat după un corner Patrick Popescu, tânărul atacant finalizând excelent o centrare venită din partea stângă. De data aceasta, gorjenii nu au putut ţine de avantaj decât două minute. Ce-i drept, echipa lui Daniel Opriţa a egalat norocos. Balint l-a găsit pe Măzărache în suprafaţa de pedeapsă, iar fostul vârf al Universităţii Craiova a marcat după un şut deviat, mingea ricoşând dintr-un apărător al oaspeţilor peste portarul Costache. S-a terminat 2-2, iar pentru tânăra echipă a Pandurilor este un punct de moral în perspectiva confruntărilor viitoare. Având în vedere situaţia grea de la Târgu-Jiu, fotbaliştii trebuie să conştientizeze că joacă pentru ei, şi acum este timpul să-şi facă un nume. Următoarea confruntare va avea loc ,,acasă” împotriva formaţiei Daco-Getica Bucureşti.

Adrian Bogoi: ,,Puteam să obținem mai mult”
La finalul jocului de la Mioveni, antrenorul formaţiei noastre, Adrian Bogoi, s-a declarat mulţumit de rezultat, dar a spus că, dacă erau mai concentraţi, jucătorii săi puteau obţine primul succes din 2019. ,,Am anunțat înainte de meci că venim la Mioveni să luptăm pentru cele trei puncte. În fiecare săptămână o luăm de la capăt. Lucrurile nu merg bine, dar merg spre bine. Cu toate că am jucat împotriva unei echipe destul de bune, am condus de două ori și dacă eram atenți puteam să obținem mai mult, dar suntem mulțumiți. Am jucat pe un teren bun, dar și la noi sunt condiții destul de bune, chiar dacă jucăm pe teren sintetic. Este un campionat dificil. Sperăm să îi recuperăm și pe cei accidentați și să formăm o echipă cu care să ne prezentăm cât mai bine la acest nivel”, a spus Bogoi la Sport Total FM.

CS MIOVENI – PANDURII TÂRGU-JIU 2-2 (1-1)
Stadion: Orăşenesc (Mioveni – Argeş);
Arbitru: Andrei Baciu (Botoşani); Asistenţi: Damian Antal şi George Bogdan Duţă (ambii din Bacău).
Mioveni: Val. Sima – Kilyen, Celea, Burnea, Ed. Stoica – Rădescu, Boboc, R. Lazăr (cpt.), Coşereanu – Hergheligiu (`56 Val. Balint), Mazarache. Rezerve neutilizate: Bg. Preda – M. Şerban, Rob. Gheorghe, C. Năstăsie, Isfan, Ct. Alexe. Antrenor: Daniel Opriţa.
Pandurii: Al. Costache – Nic. Cotolan, Rob. Gheorghe, Dănescu, Brînzan (cpt.), Al. Vasilescu, Laur. Tudor, P. Popescu (`64, Tănăsoiu), Trancă (`85, Al. Dinu), Al. Vodă, Blejdea (`74, Rob. Bratu). Rezerve: Al. Opriţa – Draca, Almic, Kim Du-Ho. Antrenor: Adrian Bogoi.