Pandurii s-au prăbuşit la Snagov! Echipa lui Bogoi e la un singur punct de retrogradare

1090

Pandurii Târgu Jiu arată, în continuare, ca o echipă imatură, care nu poate gestiona finalurile de joc. După ce au ciupit un punct la Arad, deşi au condus cu 2-0, gorjenii nu au mai putut scoate ceva şi din meciul cu Sportul Snagov. Ceea ce părea o victorie foarte importantă pentru vizitatori, s-a transformat rapid într-un eşec dureros. Este momentul ca trupa gorjeană să strângă rândurile, mai ales dacă jucătorii mai vor să aibă continuitate la acest nivel, pentru că nimeni nu se înghesuie să ia fotbalişti de la o echipă retrogradată.

Sportul Snagov venea după o serie de rezultate nefaste şi a început meciul cu piciorul pe acceleraţie. Gazdele s-au apropiat periculos de poarta adversă, însă Cotolan a respins eforturile lui Huiban (`8) şi Alex Ioniţă (`13). Ilfovenii au avut şi o bară transversală, tot prin Huiban, însă gorjenii au intrat în avantaj la pauză. Tudoran a obţinut o lovitură de la 11 metri, după o intrare imprudentă a lui Marinescu, şi tot golgheterul gorjenilor a transformat lovitura de pedeapsă. Pandurii au lovit şi imediat după pauză, când Ciobanu a înscris, cu capul, dintr-un corner bătut de Blejdea (`52). Coşmarul oaspeţilor a început în minutul 64, şi l-a avut în centru pe fostul atacant rapidist Alexandru Ioniţă. Mai întâi, vârful ilfovenilor a transformat un penalty, iar apoi a fost pe fază la o lovitură liberă bătută de Florin Ilie şi a înscris din nou după un şut foarte bun din careu (`86). Năuciţi de revenirea gazdelor, pandurii au mai încasat un gol, tot din penalty, după o intrare imprudentă a lui Raiciu (`88). Acelaşi Ioniţă şi-a completat hat-trick-ul, iar elevii lui Bogoi nu pot avea sărbători liniştite. După rezultatele din runda 31, gorjenii sunt la un singur punct de retrogradare. În etapa 32, Pandurii joacă vineri, de la ora 11.00, împotriva formaţiei CS Baloteşti. Este un meci în care doar victoria mai poate ajuta echipa din Târgu-Jiu, având în vedere că alb-albaştrii întâlnesc un adversar cu şanse minime la rămânerea în eşalonul secund.

SPORTUL SNAGOV – PANDURII TÂRGU-JIU 3-2 (0-1)
Snagov: Andr. Marinescu – Gîţ, Fl. Ilie (cpt.), I. Şerban, Bg. Stancu – L. Ion, Borţoneanu – Tazouti (`55, Elek), Huiban (`82, Safsaf), Cubleşan – Al. Ioniţă (`90+2, Dănălache). Rezerve neutilizate: Târnovanu – Liv. Gheorghe, Laur. Manole, Buia. Antrenor: Eugen Trică.
Pandurii: Mih. Cotolan – Oiţă, D. Ciobanu, Rob. Bratu, Brînzan (cpt.) – Raiciu, Trancă, Vodă – Tudoran (`67, Rob. Gheorghe), P. Popescu (`74, Dodoi), Blejdea (`83, Dănescu). Rezerve neutilizate: Al. Opriţa – Nic. Cotolan, Du-Ho Kim, Dinu-Ivănescu. Antrenor: Adrian Bogoi.
Arbitru: Robert Avram (Piteşti); Asistenţi: Romică Bîrdeş (Piteşti) şi George Turcu (Bucureşti).