Pandurii, învinşi de Slatina: ,,Primim goluri prea uşor”

1218

Pandurii Târgu-Jiu a suferit o înfrângere în penultimul amical al iernii. Formaţia condusă de Călin Cojocaru a fost învinsă de CSM Slatina, scor 2-3. Vizitatorii au lovit chiar în primul minut de joc prin Cotigă, dar gorjenii au replicat rapid prin Bodea (8). Gazdele au avut mai multe situaţii de poartă până la pauză, dar tot Slatina a intrat în avantaj la cabine, după golul lui Grigore (44). Antrenorul Cojocaru a trimis în teren următoarea formulă. Iovicin – Cuțitoiu, Catrici, Ciobanu, Vasilescu – Patrick Popescu, Cristian Ştefan, Şendroiu, Trancă, Tănăsoiu – Bodea. Pe parcursul meciului în teren şi-au făcut apariţia şi ceilalţi jucători: Achiriloaei, Opriţa, Borisav Zlataric, Nicolae Cotolan, James Okeke, Dănescu, Pirciu, Kazuki, Babaua, Dinu-Ivănescu, Cornicioiu, Korede Adedoyin, Ludovic Erhard, Steven Goma, Leonard Gheorghe și Horațiu Peia. Pandurii au revenit pe tabelă prin Korede, care a bifat o nouă reuşită în meciurile de pregătire (66). În cele din urmă, echipa de eşalon terţ a plecat cu un succes de la Târgu-Jiu. Ultimul gol al meciului a fost marcat de Cătălin Doman, din penalty (90).
CSM Slatina (prima repriză): Grecu, Mircea Scheau, Cotigă, Găină, Demici, Grigore, Vasile Gheorghe, David Oprescu, Necșulescu, Laurențiu Ana, Ceapă
CSM Slatina ( a doua repriză): Velcu, Toma Bodri, Cristian Preda, Marian Manea, Constantin Radu, Ovidiu Popescu, Dorin Toma, Militaru, Doman, Rareș Deta, Vlada
După meci, antrenorul Pandurilor, Călin Cojocaru, a declarat că jucătorii săi îşi pierd concentrarea în anumite momente, şi asta îl nemulţumeşte. De asemenea, tehnicianul timişorean a spus că amfitrionii au irosit prea uşor oportunităţile avute.,,Din nefericire, am pierdut, dar sunt mulţumit de efort. Am luat goluri prea uşor. Sunt supărat că am primit gol în primul minut, lucru de neacceptat.Venim după o pregătire centralizată, cu antrenamente preponderent fizice, dar am luat trei goluri şi nu îmi convine lucrul acesta. Atitudinea mi-a plăcut, dar în unele momente nu suntem concentraţi precum ar trebui şi adversarul ne marchează prea uşor goluri. Am ratat foarte multe ocazii. În loc să fie 5-2 pentru noi la pauză, a fost 2-1 pentru adversar”, a declarat Cojocaru.Principalul Pandurilor s-a declarat mulţumit de jucătorii care au sosit în pauza competiţională, dar problema cea mai mare a gorjenilor rămâne interdicţia impusă de FRF în ceea ce priveşte dreptul de a legitima jucători. Cojocaru a reamintit că echipa pe care o conduce va avea o mare problemă, dacă federalii nu îi vor lăsa pe tinerii U 19, veniţi în această iarnă, să evolueze la Târgu-Jiu.,,Totul e în ceaţă, sunt lucruri care ne apasă. Toate echipele de Liga 2 sunt de acord, nu cred că este posibil să ne refuze, pentru că am fi în imposibilitatea de a continua competiţia. Au venit jucători tineri, cu calitate, care au potenţial şi pot să crească. Am încredere în ei, de aceea i-am şi adus, dar trebuie să muncim.Mai avem mult până departe”, a mai spus antrenorul.Ultimul amical din pauza de iarnă al Pandurilor se va disputa sâmbătă, de la ora 11.00, tot la Târgu-Jiu, împotriva formaţiei Petrolul Bustuchin (Liga 4).