Pandurii, eliminată de Filiaşi! Suporterii i-au cerut demisia lui Cojocaru

1923

Pandurii Târgu Jiu a părăsit şi Cupa României. Deşi gorjenii au aliniat o formulă de start apropiată de cea din meciul de campionat cu Universitatea Cluj, pierdut cu 0-2, rezultatul a fost acelaşi. CSO Filiaşi a trecut în turul următor, graţie reuşitelor lui Vlăduţ Buţurcă (25) şi Sabin Lupu (36). Ambele goluri au venit în prima repriză, dar diferenţa de scor putea fi şi mai mare la intrarea la cabine, dacă fostul pandur Andrei Şendroiu nu rata un penalty în minutul 18. De asemenea, Luzemo a văzut cartonaşul roşu în finalul confruntării după ce a încasat al doilea ,,galben”.Este a şasea înfrângere consecutivă pentru gorjeni în meciurile oficiale, care au marcat doar două goluri de la începutul sezonului. Înfrângerea i-a iritat pe puţinii suporteri gorjeni prezenţi la meci, care i-au cerut demisia antrenorului Călin Cojocaru. De altfel, câţiva reprezentanţi ai galeriilor Regiment Târgu Jiu şi Blue Boys `62 au luat parte şi la ultimele antrenamente ale formaţiei noastre şi au scandat împotriva antrenorului timişorean. Rămâne de văzut dacă tehnicianul va primi în continuare credit de la conducere, aşa cum anunţau oficialii clubului, şi în cazul unei înfrângeri în meciul de campionat cu Farul Constanţa. Partida se joacă, duminică, de la ora 11.00. Pandurii este singura echipă fără punct în acest sezon de Liga 2.