Meci de care pe care la Târgu-Jiu

1266

ACS Târgu Jiu şi CSM VSKC Miercurea Ciuc se întâlnesc, sâmbătă, în Gorj într-o partidă care poate fi decisivă pentru cele două combatante. Meciul începe la ora 17.00 şi se va desfăşura fie în Sala Sporturilor, fie la Voievod Litovoi.O victorie i-ar duce pe “cerbi” foarte aproape de îndeplinirea obiectivului, în schimb ciucanii au nevoie doar de un succes în această deplasare pentru a spera la rămânerea în Grupa Albastră. Antrenorul gazdelor, Claudiu Alionescu, a declarat că se aşteaptă la un joc încins, iar harghitenii au şi alte arme faţă de startul sezonului. ,,Ei sunt conştienţi că-şi joacă ultima carte. Este o echipă care a făcut unele modificări faţă de ultimul meci pe care l-am disputat la Ciuc, o echipă care a transferat un jucător român de valoare, Andrei Damian, venit de la Brăila. De asemenea, l-au luat pe Andre Pierce, un jucător american de poziţie 4-5, care a mai evoluat la Timba Timişoara. Echipa din Ciuc a fost o nucă tare până acum pentru toate combatantele, dar nu au reuşit să câştige decât acasă cu Sighet, şi asta după două reprize de prelungiri. Aşa cum spuneam, se anunţă un meci foarte dificil, pentru că este ultima şansă pentru ei. Noi am pregătit partida în detaliu, cred că la ora meciului vom ştii tot ce joacă ei şi sper să putem obţine o victorie”, a spus principalul echipei noastre. Alionescu a adăugat că americanii de la Târgu-Jiu, Nicholas Montez Singleton şi Martin Jordan, s-au integrat în sistemul de joc şi pot fi decisivi în partida de sâmbătă. ,,Sunt doi jucători care s-au integrat, venim cu un plus astfel faţă de prima etapă, când alta era situaţia. Chiar şi la Sighet, ambii au făcut un joc bun, au dezvoltat reale calităţi fizice şi, cu siguranţă, vor fi un plus şi pentru echipa noastră”, a declarat antrenorul gorjenilor.