Jandarmii gorjeni au câştigat Campionatul Firmelor

656

Formaţia IJJ Gorj s-a impus în primul campionat major încheiat la Complexul Dolce Vita. Jandarmii gorjeni au încheiat sezonul în stil de mare campioni, după ce au zdrobit în ultima rundă ocupanta locului doi, FC Anna, scor 10-1. Prin golurile marcate spre finalul jocului, Raul Bărbăcioru și-a asigurat și titlul de golgheter în detrimentul lui Luis Bidică de la Carrefour. Pentru jandarmii gorjeni este cel de-al doilea titlu de campioni după cel obținut la ediția inaugurală din 2016. Anul trecut, trofeul a ajuns în posesia echipei Profi Târgu Jiu. Cei de la Succes Nic Com și-au asigurat locul 3 și medaliile de bronz printr-o victorie neverosimilă cu Anna, scor 8-2. Pe locul 4 a încheiat sezonul echipa Carrefour Târgu Jiu, care a pierdut clar duelul cu campionii de la IJJ. Echipa câştigătoare a primit dreptul de a participa la Campionatul Național al Firmelor și Instituțiilor, care va avea loc la Oradea în perioada 15-17 iunie. Asociația Club Sportiv Minifotbal Gorj va asigura campionilor taxa de participare la acest turneu.

Rezultate, etapa 6, play-off:
FC Anna – Succes Nic Com 2-8
IJJ Gorj – Carrefour Târgu Jiu 8-1
FC Anna – IJJ Gorj 1-10 (restanță, etapa 5)

Clasament final play-off
Loc Echipa J V E I GI GP Gol. Pct.
1 I.J.J. Gorj 6 5 1 0 45 14 31 36
2 FC Anna 6 3 0 3 33 37 -4 25
3 Succes Nic Com 6 1 3 2 26 36 -10 16
4 Carrefour Târgu Jiu 6 0 2 4 21 38 -17 13
La finalul jocurilor a urmat festivitatea de premiere, unde cele mai bune echipe și cei mai buni jucători au primit răsplata din partea organizatorilor de la ACS Minifotbal Gorj.

Listă premii
Locul 1 – IJJ Gorj: trofeu Cupă, diplomă, medalii de aur, 2 bax-uri de bere, 2 bax-uri de suc.
Locul 2 – FC Anna: trofeu, diplomă, medalii de argint, 1 bax bere și 1 bax suc.
Locul 3 – Succes Nic Com: trofeu, diplomă, medalii de bronz, 1 bax bere și 1 bax suc.
Trofeul Fair Play – Carrefour Târgu Jiu.
Golgheter – Raul Bărbăcioru (IJJ Gorj): 54 de goluri în 20 de meciuri.
Cel mai bun jucător: Alexandru Șerban Popescu (FC Anna).
Cel mai bun portar: Claudiu Văidianu (IJJ Gorj).
Diplome pentru participare: Acvila, Penitenciarul Târgu-Jiu, Macofil și Marckon.