Înfrângere la scor pentru Gilortul

1412

Gilortul Târgu Cărbunești a fost zdruncinată serios la Vâlcea. Elevii lui Mario Găman au cedat amicalul cu Viitorul Dăești, scor 6-2. Gazdele au dat câte trei goluri pe repriză, în schimb trupa gorjeană a găsit plasa porții adverse doar în prima parte. Fostul atacant de la Steaua și Universitatea Craiova, Mihai Costea, a punctat în minutul 22. O triplă a lui Franck Tchassem (17’, 23’, 78’) și reușite ale lui Njidja Wilfred (47’) și Bart Fumuyala (75’) au adus succesul Viitorului. Pentru Gilortul au punctat Ulrich Siewe (36’) și Constantin Roncea (42’). Alb-albaștrii au utilizat următoarea formulă: Oprița (46’ Iuțalîm) – Bărănescu, Istudor (68’ Gheorghe), Siewe (68’ Marina), Dogaru (46’ Croitoru) – Avrămescu (81’ Brujan) – Ciutică (81’ Lazăr), Dănăricu (78’ Calotă) – Săulescu (46’ Oprișa), Roncea (78’ Pobirci), Marica.
Următorul meci de pregătire al gorjenilor, cu Flacăra Horezu, se va disputa pe Stadionul Comunal din Pietrari (Vâlcea). Amicalul se dispută astăzi, de la ora 12.00.