Încă un titlu național pentru Mihnea Vlaicu

1249

Baschetbalistul gorjean Mihnea Vlaicu (16 ani) și-a trecut în cont al doilea titlu de campion național alături de Ştiința București. Câștigător la U16, Mihnea și-a adjudecat și trofeul la categoria de vârstă U19. În finala care a avut loc la sala ,,Steaua”, din București, el a jucat 26,25 minute, a marcat 8 puncte, având 5 pase decisive și 2 recuperări. ,,Să fii campion național este o senzație unică, de nedescris”, a declarat conducătorul de joc din Târgu-Jiu după un nou trofeu. Cu dublă legitimare, Mihnea a debutat recent și în baschetul mare, într-un meci din Divizia A. A evoluat pentru CSM Corona Brașov în victoria cu Universitatea Cluj-Napoca, scor 83-51. La primul meci în a doua ligă a baschetului autohton, gorjeanul a bifat 23, 14 minute, timp în care a reușit 11 puncte și 3 pase decisive. Mihnea Vlaicu este elev în clasa a XI-a la Colegiul Național „Iulia Hașdeu” în București.