Încă o ruşine pe obrazul Energiei

438

Trupa lui Liviu Andrieş a reuşit să se detaşeze în clasamentul Ligii Naţionale de Handbal Masculin. Din păcate, nu în sens pozitiv, acum Energia fiind pe ultimul loc, la patru puncte distanţă de cea care era considerată de toată lumea drept cea mai slabă competitoare din acest sezon, CSU Suceava, echipă care i-a învins în ultima etapă pe gorjeni, scor 24-23 (12-10).
Şi fără Kekezovic, lăsat de conducere să plece acasă din cauza unor serioase probleme familiale, Energia a fost carne de tun la Suceava. Gazdele au profitat şi de o zi bună a portarului Spiridon pentru a se detaşa după ceva mai mult de un sfert de oră de joc la 7-1. Diferenţa a crescut şi în minutul 23, Suceava conducea cu 12-3. A fost momentul în care Energia a avut un moment de răscolire a orgoliului şi până la pauză nu a mai încasat niciun gol reuşind să reintre în meci, scor 12-10 după primele 30 de minute. Din păcate, după pauză tot gazdele au revenit mai concentrate şi s-a refăcut o diferenţă de 4-5 goluri în favoarea sucevenilor, care au ţinut de ea până spre final. În ultimele două minute Energia a forţat, dar nu a reuşit mai mult decât o înfrângere la limită, scor 24-23, înfrângere care îi face pe gorjeni să se gândească acum la viitoarele întâlniri cu Potaissa Turda şi HC Vaslui, ca la meciuri de a fi sau a nu fi, doar victorii în respectivele meciuri din debutul întâlnirii dând speranţe pentru evitarea retrogradării în acest sezon.