Handbalistele au terminat sezonul pe locul 6

906

Echipa de senioare de la CSM Târgu Jiu a încheiat pe poziţia a şasea la general actuala ediţie de campionat. După înfrângerea dramatică suferită împotriva Ştiinţei Bucureşti, fetele lui Liviu Andrieş au mai jucat două meciuri pentru clasament, la turneul de la Blejoi. Sâmbătă, formaţia noastră a trecut de CSU Oradea, iar duminică gorjencele au pierdut confruntarea cu CSU Neptun Constanţa. Antrenorul principal al formaţiei noastre a declarat că este mulțumit de parcursul fetelor în actuala ediţie de campionat. Pentru multe sportive, turneul final a fost o premieră. „A fost un turneu greu, după cum anticipam, iar primul meci a fost unul cu o încărcătură deosebită, ținând cont și de finalitatea lui. Este pentru prima dată când fetele noastre au ajuns la un turneu final, dar, din păcate, am avut parte și de ratarea calificării, după aruncările de la 7 m, meciul terminându-se la egalitate în timpul regulamentar de joc, scor 25-25. În următoarele două jocuri am încercat să lăsăm o impresie bună, dar pierderea primului joc și-a pus amprenta asupra psihicului și moralului fetelor. Am câștigat al doilea joc împotriva celor de la Oradea, scor 29-24, iar pe cel de al treilea l-am pierdut împotriva celor de la Constanța, scor 26-25. În concluzie, este o performanță destul de mare faptul că ne-am calificat la acest turneu final de promovare în Liga Florilor și că am terminat pe un onorabil loc 6 la nivelul întregii divizii A, la doar doi ani de existență. Fetele au acumulat experiență după acest turneu, pentru toate a fost premieră în viața lor de sportive”, a declarat Andrieş pentru csmtargujiu.ro Oficialii clubului au spus, la final de sezon, că şi în campionatul următor se va încerca promovarea în Liga Florilor.