Halep, victorie la Australian Open

1220

Simona Halep, locul 3 WTA, a învins-o pe americanca Jennifer Brady, ocupanta locului 49 în clasamentul mondial, scor 7-6 (5), 6-1, în primul tur al turneului de la Australian Open.
Halep (28 ani), a patra favorită, s-a impus într-o oră şi 36 de minute, dominând setul al doilea după ce primul a fost foarte echilibrat. Simona Halep a avut 2 aşi şi nu a făcut nicio dublă greşeală, în timp ce Brady a reuşit 4 aşi şi a comis 3 duble greşeli. Românca a avut procentaje mai bune la ambele servicii, a câştigat toate venirile la fileu, a avut mai puţine mingi direct câştigătoare (20-24), dar şi mult mai puţine erori neprovocate, 23-35. ,,A fost un meci dificil. Am mai jucat acum câteva luni cu ea și am ajuns până la setul decisiv. Mă bucur că am trecut de acest meci, aștept turul următor. Mă simt foarte bine în Australia, îmi place să joc aici. În setul al doilea mi-am găsit ritmul mai bine, am reușit s-o plimb mai mult pe teren. Am fost mai puternică și m-am descurcat mai bine”, a spus sportiva noastră.Simona a fost aproape de o accidentare gravă în finalul primului set, când şi-a pierdut echilibrul şi a căzut pe spate. Fostul număr 1 WTA a cerut intervenţia medicului după ghemul respectiv. ,,Îmi aduc aminte că și în 2018 m-am accidentat în primul tur. Sper să repet parcursul de atunci (n.r. Simona a jucat finala atunci, pierdută contra lui Caroline Wozniacki). Mă doare puțin încheietura, dar nu mă gândesc la asta. Acum vreau să mă relaxez puțin și să mă recuperez pentru meciul următor. Este un sentiment frumos să-l am din nou pe Darren Cahill lângă mine. Am o echipă foarte bună, care mă sprijină în fiecare moment”, a declarat Halep, la finalul partidei cu Brady.În turul al doilea, Simona pare să aibă o misiune mai facilă. Jucătoarea din România o va înfrunta pe britanica Harriet Dart, locul 173 WTA, venită din calificări. Dart a învins-o, marţi, cu scorul de 2-6, 6-4, 7-6 (6), pe japoneza Misaki Doi, locul 82 WTA. Jucătoarea de 28 de ani s-a impus după un meci care a durat două ore şi 49 de minute. Cele două se întâlnesc în premieră în circuit.