Halep şi-a luat revanşa

589

Simona Halep a trecut de Kaia Kanepi în primul tur de la Australian Open, scor 6-7, 6-4, 6-2. Este şi o revanşă pentru numărul 1 WTA, deoarece jucătoarea din Estonia o eliminase pe compatrioata noastră, anul trecut, în primul tur de la US Open. După un prim set extrem de echilibrat, adversara Simonei s-a impus în tiebreak cu 7-2. Deşi nu are meciuri în picioare în acest an, liderul WTA a reuşit să întoarcă partida şi a câştigat confruntarea după două ore și 11 minute de joc. În total, Simona a făcut 19 greșeli neforțate, față de 62 ale lui Kanepi. Constănţeanca a impresionat şi prin procentajul extrem de ridicat pe care l-a avut la primul serviciu – 74%. Simona a câștigat 46 din 62 de puncte jucate cu prima servă. Americanca Sofia Kenin e următoarea adversară a româncei. Jucătoarea în vârstă de 20 de ani a avut şi ea nevoie de set decisiv pentru a o depăşi în runda de debut pe rusoaica Veronika Kudermetova (111 WTA). Kenin se află pe locul 37 mondial. Locul pe care se află în prezent este cel mai bun din carieră pentru Kenin, care a încheiat anul trecut pe locul 52 în lume. Va fi primul duel direct dintre Simona Halep şi Sofia Kenin, care va avea loc, cel mai probabil, joi.