Halep, în sferturi la Australian Open

1167

Simona Halep (28 de ani), numărul trei mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului. Jucătoarea noastră a trecut, în optimile de la Melbourne, cu 6-4, 6-4, de belgianca Elise Mertens (24 ani), cap de serie numărul 16. Halep, a patra favorită, s-a impus după o oră şi 37 de minute în faţa numărului 17 mondial. Simona a avut doi aşi, a comis o dublă greşeală şi a fost mai bună la primul serviciu. Totuşi, constănţeanca a avut un procentaj scăzut la mingile de break fructificate, doar 5/14. Mertens a avut mai multe mingi direct câştigătoare, 36-21, dar a şi greşit foarte mult, raportul erorilor neforţate fiind de 38-8. Halep o conduce acum cu 3-1 pe Elise Mertens la meciurile directe. Prin succesul din optimi, ea şi-a asigurat un cec de 525.000 de dolari australieni şi 430 de puncte WTA, dar şi locul 2 în circuit după terminarea competiţiei.

Urmează Kontaveit
Simona Halep va juca în sferturile de finală contra estoniencei Anett Kontaveit, locul 31 WTA şi cap de serie numărul 28. Cea din urmă a învins-o cu scorul de 6-7 (4), 7-5, 7-5, pe Iga Swiatek (Polonia), locul 56 WTA. Simona Halep a jucat şi câştigat cele două partide anterioare disputate cu Kontaveit, ambele în 2017, scoruri 6-2, 6-4, în sferturi, la Roma, şi 6-3, 6-0, în turul al doilea, la Miami. Sportiva din Estonia a bifat, cu ocazia accederii în sferturi, cea mai bună performanţă a sa la un turneu de Mare Slem din carieră. Mai avea ,,optimi” la US Open (în 2015) şi Roland Garros (în 2018). Cea mai bună clasare în ierarhia WTA a fost consemnată pe 1 aprilie 2019, când a fost a 14-a jucătoare a lumii.