Gorjenii au cedat și la Pitești

1047

Baschetbaliștii de la CSM Târgu Jiu nu au reușit să răstoarne calculele hârtiei nici în Trivale, acolo unde FC Argeș s-a impus meritat și categoric, scor 88-73. Gorjenii au marcat câte 17 puncte pe sfert în primele trei perioade ale jocului, toate cedate în fața gazdelor: 24-17, 22-17, 24-17. Vizitatorii au fost mai buni doar în ultimele zece minute, 18-22, dar per total au oferit o nouă prestație ștearsă, cu foarte multe greșeli individuale. Ce-i drept, CSM s-a bazat pe un lot destul de subțire, la care totuși a debutat israelianul Noam Weinberg, care are și pașaport românesc. Acesta a reușit 3 puncte și 3 recuperări în aproape 17 minute petrecute pe parchet. Cel mai bun marcator al gorjenilor a fost Dylan Frye cu 19 puncte. Shamiel Stevenson a adăugat 15 puncte, iar Porter Troupe a terminat partida cu 12. Thomas Kottas şi Andriy Agafonov au terminat meciul cu câte 9 puncte fiecare. Gorjeanul Octavian Ilie a izbutit 5 puncte și 3 pase decisive. Bogdan Penciu şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, reuşind 1 punct în confruntarea de la Piteşti. De partea cealaltă, Josh Cunningham a marcat 18 puncte și a bifat 5 recuperări și 3 pase decisive pentru FC Argeș. ,,Din păcate mingile pierdute ne-au costat meciul, sau cel puțin un rezultat mai bun. În momentele importante am cedat mingile foarte ușor, dacă nu chiar într-un mod prostesc, iar în apărare, la minge, nu am fost destul de agresivi. Însă cum poți sa câștigi un meci cu 22 de mingi pierdute. Noam are nevoie de puțin timp pentru a se integra în angrenajul nostru, dar pentru primul meci a fost ok”, a concluzionat antrenorul croat Kresimir Basic. CSM Târgu Jiu are 13 înfrângeri și o singură victorie în Liga Națională de Baschet Masculin. Gorjenii vor juca în etapa viitoare pe teren propriu, cu SCM U Craiova. Partida este programată sâmbătă, 21 ianuarie, de la ora 18.00. Este așteptat și debutul lui Anthony Durham, ultimul american sosit la Târgu-Jiu.