Gilortul a trimis satelitul Viitorului pe ultimul loc

918

Succes important pentru Gilortul Târgu Cărbuneşti în runda a opta a play-out-ului din Seria 7. Trupa pregătită de Alex Stoica s-a impus cu 2-0 împotriva Viitorului 2, într-un meci jucat vineri, pe Stadionul ,,Aurel Țicleanu” din Bumbeşti Jiu. Victoria a consemnat rămânerea oaspeţilor în eşalonul terţ. Cu toate că s-a bazat şi pe un important contingent de la echipa mare, formaţia gazdă nu a reuşit să înscrie, ba chiar a încasat ambele goluri pâna în pauză. Alex Avrămescu a punctat din penalty în minutul 30, iar Denis Bucur a marcat după o acţiune personală înainte de fluierul care trimitea jucătorii la cabine. Ratările mari au aparţinut tot vizitatorilor şi în mitanul secund, dar Ciutică, Avrămescu sau Almăjanu nu au mai găsit drumul spre gol. Echipa din Târgu Cărbuneşti a răzbunat astfel eşecul din ultima întâlnire directă, disputată pe Stadionul ,,Cristinel Răducan” şi a băgat-o pe Viitorul 2 în probleme mari. Cu două runde înainte de final, echipa lui Costel Andriucă este pe ultimul loc. Totuşi, gorjenii mai au şanse de salvare dacă obţin succese în ambele confruntări.

Viitorul 2 – Gilortul 0-2 (0-2)
Stadion Aurel Țicleanu (Bumbești-Jiu)
Au marcat: Alexandru Avrămescu (30′ – penalty), Denis Bucur (45′).
Viitorul 2: Krupenschi – Croitoru, Baican (cpt), Pirtea, Godja (78′ Caba) – Gheban (64′ Filip), Pîrcălabu (73′ Geană) – Buțurcă, Gîrbiță, Vespe – Mitrică. Rezerve neutilizate: Bănciulea – Stăniloiu, R. Pirici, D. Pirici. Antrenor: Constantin Andriucă.
Gilortul: Constantinescu – Cuțitoiu, Istudor, Gheorghe, Dogaru – Ciutică, Duriță, Avrămescu (cpt), Bucur – Cornicioiu (68′ Almăjanu), Gîlcescu. Rezerve neutilizate: Voinea – Lipianu, Chirică, Căldăraru, Dănăricu, Lazăr, Boboc. Antrenor: Alex Stoica.
Arbitri: Claudiu-Andrei Filip (Craiova) – Ștefan Birjac (Păuşa – Sălaj) și Sergiu Duma (Zalău).
Observator de arbitri: Marian Balaci (Drobeta Turnu-Severin).
Delegat FRF: Dumitru Paraschiv (Drobeta Turnu-Severin).