Gilortul a spulberat-o pe FCU 2

1416

Primul amical al iernii pentru formația antrenată de Mario Găman și Bobi Staicu a adus un succes concludent pentru trupa de eșalon terț. Gilortul Târgu Cărbunești a trecut la pas de FCU Craiova 2, scor 6-0. Meciul s-a disputat, sâmbătă, pe ,,sinteticul” din Târgu-Jiu, iar formația considerată gazdă avea un avantaj consistent încă de la pauză, 4-0. Alexandru Avrămescu, Constantin Roncea, Florin Marica (2) Rareș Brujan (penalty) și Silviu Pobirci au punctat pentru Gilortul. ,,Pentru partida cu craiovenii, Mario Găman a avut la dispoziție 25 de jucători, singurii absenți fiind Ionuț Gîlcescu și Eduard Croitoru. Tehnicienii Gilortului i-au utilizat pe toți cei 25 de jucători deplasați la stadion, acordându-le cel mult 45 de minute de joc fiecăruia”, au transmis reprezentanții echipei.
Gilortul (repriza 1): Oprița – Marica, Gheorghe, Siewe, Dogaru – Avrămescu – Almăjanu (22’ Lazăr), Dănăricu, Calotă, Bărănescu – Roncea.
Gilortul (repriza 2): Iuțalîm – Nejoiu (82’ Ciora), Istudor, Marina, Lazăr (67’ Roșu) – Oprișa – Căldăraru, Ciutică, Brujan (71’ Pobirci), Bucur – Săulescu.
Alte șase amicale au fost anunțate de clubul gorjean. Echipa din Târgu Cărbunești va ma întâlni, în această iarnă, Universitatea Craiova U17, Universitatea Craiova 2, Cozia Călimănești, Minerul Costești, Viitorul Dăești și Flacăra Horezu. Următorul meci va avea loc sâmbătă, 11 februarie.