Fără portari, fără pretenții! UCB a plecat cu tolba plină de la Medgidia

944

UCB Târgu Jiu a suferit o nouă înfrângere în play-off-ul de promovare pentru Liga Zimbrilor. Gorjenii au cedat fără drept de apel la CS Medgidia, scor 49-33. Doar două goluri au stat între echipe la pauză, gazdele fiind în avantaj, 20-18. ,,Universitarii” au căzut în partea secundă, și din cauza faptului că nu s-au putut baza pe aportul mai multor handbaliști experimentați. Ca misiunea să fie mai grea, portarii Adrian Rădulescu și Bogdan Motoi nu au făcut deplasarea. ,,După o primă repriză echilibrată, în cea de-a doua repriză gazdele și-au mărit treptat avantajul, mai ales că în ultima parte a meciului, au evoluat toți cei care au făcut deplasarea. Misiunea handbaliștilor noștri părea imposibilă, în condițiile în care nu am putut conta pe serviciile a șapte jucători titulari printre care cei doi portari”, a transmis directorul clubului, Virgil Popovici. În lipsa veteranilor din poartă, Constantin Alexandru Andronache a reușit totuși șase parade. Gabriel Constantinescu a punctat de 11 ori pentru vizitatori. Alin Manole a înscris 6 goluri, iar Răzvan Benegui (4), Florentin Stali (3), Ianis Berculescu (2), Sergiu Predan (2), Alexandru Lăcătușu (2), Vlad Bondoc (2) și Alexandru Stoica (1) au completat lista marcatorilor. După acest meci, UCB Târgu Jiu este pe ultimul loc în play-off. Elevii lui Adrian Gorun au cinci înfrângeri din cinci meciuri. Astăzi, trupa gorjeană va evolua la CSM Sighișoara. Partida începe la ora 18.00.