Eșec pentru Pandurii

1100

Pandurii Târgu Jiu a fost învinsă, duminică, pe teren propriu, scor 2-0, de formația Petrolul Ploiești, în ultimul meci al etapei.

Jocul s-a decis încă din prima repriză, după ce Sebastian Ghinga (min. 15) şi Cristian Puşcaş (min. 35) au marcat după gafele comise de Mihai Cotolan, portarul gorjenilor.

Petrolul a jucat repriza a doua  în inferioritate numerică, dar Pandurii nu a profitat de situație. În min. 54, Andrei Blejdea a trimis în transversală un penalty obţinut de Laurenţiu Tudor.

După acest succes, Petrolul urcă pe podium, la egalitate cu locul 2, ocupat de Academica Clinceni, și la un singur punct în spatele liderului Sportul Snagov. Pandurii rămâne cu 28 de puncte şi ocupă locul 10 în clasament. Etapa viitoare, echipa lui Adrian Bogoi va juca în deplasare, la CS Mioveni.