Echipa lui Sarcină, dezavantajată de arbitrii?

1233

Energeticianul a fost învinsă în primul meci oficial din 2019 de Universitatea Cluj (0-2), dar antrenorul gazdelor, George Zima, a declarat că rezultatul meciului a stat mult timp sub semnul întrebării. Tehnicianul a spus pentru presa din Valea Jiului că formaţia sa nu merita să părăsească terenul învinsă. ,,În opinia mea, jocul a fost câştigat de echipa mai experimentată şi mai pragmatică, nicidecum de cea mai bună. Am fost echipa care a dominat, iar repriza secundă ne-a aparţinut în totalitate. Am câştigat majoritatea duelurilor de unu contra unu şi, chiar dacă terenul a fost greu, am avut posesia de partea noastră, o posesie pozitivă, cu o viteză bună de dezvoltare a acţiunilor. Am ajuns de multe ori cu şase-şapte jucători în ultima treime. Din păcate, nu am fost lucizi la centrări, iar în faţa porţii am ales procedeele greşite de a finaliza cu gol ocaziile avute. Dincolo de lucrurile pozitive, din punct de vedere tehnico-tactic, am arătat că echipa asta are suflet şi că încet reuşim să formăm un vestiar puternic”, a spus antrenorul. Deşi a declarat că nu vrea să comenteze arbitrajul, Zima a sugerat că unele erori făcute de oamenii care au împărţit dreptatea la Petroşani au influenţat rezultatul final. Gazdele au reclamat un penalti neacordat, dar şi un offside la cel de-al doilea gol, marcat în prelungiri de Mircea Axente. ,,Se pot face greşeli pro şi contra. Noi nu am pierdut din cauza unor greşeli de arbitraj, ci din cauza faptului că nu am reuşit să fructificăm niciuna din ocaziile mari avute. Acum, la cald, pot să reamintesc doar ce mi-au spus după joc oameni din cadrul clubului, că am avut, de exemplu, o lovitură de la 11 metri neacordată la scorul de 0-1, un cartonaş roşu în prima repriză la o lovitură aeriană cu cotul, offside la golul din prelungiri şi un offside ridicat eronat de acelaşi asistent la o incursiune a lui Vlad Rusu. În concluzie, trebuie să muncim mult în continuare, să fim modeşti şi să facem tot ceea ce ţine de noi pentru a câştiga puncte”, a precizat Zima. În altă ordinde de idei, formaţia patronată de afaceristul gorjean Nicolae Sarcină l-a legitimat şi pe Alexandru Popescu, jucător care a evoluat şi în prima ligă pentru Universitatea Craiova. Atacantul are 21 de ani şi a jucat în prima parte a sezonului pentru CS Mioveni. Popescu se va bate pentru un post de titular cu Vlad Rusu şi Cosmin Ionică.