Dumitru Vasilescu şi-a dus echipa spre victorie: “Băieţii m-au ascultat şi am câştigat”

680

Echipa Star Team a câștigat ediția a doua a Cupei “Împreună suntem minifotbal” după o finală disputată cu Pokemonii Magici la Complexul Dolce Vita din Parcul Central. Competiţia dedicată jucătorilor amatori a strâns la start 11 echipe. Trei dintre cele 4 semifinaliste au ajuns pentru al doilea an consecutiv în “careul de ași”: Star Team, Pokemonii Magici și FC Exclusive Car Wash. Surpriza plăcută a competiției a reprezentat-o echipa celor de la Succes Nic Com. În ultimul act, Star Team s-a impus cu 3-2. FC Exclusive Car Wash a câștigat medaliile de bronz după finala mică împotriva celor de la Succes Nic Com, scor final 4-3. Pentru băieții de la Exclusive este un progres față de anul trecut, atunci când au încheiat pe locul 4. O parte dintre echipele participante la ediția a doua a Cupei “Împreună suntem minifotbal” vor continua sezonul minifotbalistic în Complexul Dolce Vita în Liga 2 – Campionatul Firmelor, Instituțiilor și Amatorilor. Competiția va demara în data de 30 septembrie. Liderul echipei câştigătoare, îndrăgitul interpret de muzică populară Dumitru Vasilescu, a declarat că întrecerea a fost una aprigă, dar victoria formaţiei Star Team a fost una meritată, mai ales că în ediţia precedentă echipa a ratat, “la mustaţă”, cupa.
“A fost un turneu foarte greu, echipele au fost foarte bune. Anul trecut am ratat lovitura decisivă prin care puteam să câştigăm trofeul. Ne-am dorit foarte mult să învingem şi Dumnezeu ne-a ajutat. Băieţii m-au ascultat şi am câştigat. Eu o să joc în toate turneele în care pot, anul trecut am fost golgheter, anul acesta cred că am reuşit maxim 2-3 goluri. Sperăm să ne îmbunătăţim echipa şi să promovăm”, a spus Vasilescu. Secretarul general al ACS Minifotbal Gorj, David Constantinescu, şi-a exprimat convingerea că această întrecere va strânge, în fiecare an, la start, noi participanţi. “S-a jucat fotbal de plăcere, cu zâmbetul pe buze, lumea a apreciat ceea ce noi am încercat să facem aici. Echipele s-au respectat între ele, au încercat să-şi adune un lot cât mai competitiv. Câştigătoarea a reuşit să-şi adjudece trofeul prin muncă şi prin dorinţă. Ne dorim ca în fiecare an, la început de septembrie, să începem cu această competiţie şi să găsim echipe noi care să intre în sistemul pe care noi l-am gândit”, a spus Constantinescu. La festivitatea de premiere a fost invitat special fostul jucător al echipei Pandurii Târgu Jiu, Lucian Mălăele.
Semifinale
Succes Nic Com – Star Team 2-3
Pokemonii Magici – FC Exclusive Car Wash 4-1
Finala mică
FC Exclusive Car Wash – Succes Nic Com: 4-3
Finala mare
Star Team – Pokemonii Magici 3-2 (la pauză: 2-0)
Au fost acordate următoarele premii:
Locul I – Star Team: Cupa, Diploma, medalii de aur, 9 bax-uri de bere
Locul II – Pokemonii Magici: Trofeu locul 2, Diploma, medalii de argint, 6 bax-uri de bere
Locul III – FC Exclusive Car Wash: Trofeu locul 3, Diploma, medalii de bronz, 3 bax-uri de bere
Locul IV – Succes Nic Com: Diploma
Trofeul Fair Play – FC Telești: Trofeu și diploma
Golgheter – Alexandru Crăc (FC Exclusive Car Wash), 12 goluri: Trofeu individual, Diploma, 1 bax de bere
Cel mai bun jucător – Sorin Vîlceanu (Star Team): Trofeu individual, Diploma, 1 bax de bere
Cel mai bun portar – Cristian Goșa(FC Exclusive Car Wash): Trofeu individual, Diploma, 1 bax de bere
Cel mai bun tânăr jucător – Giorgio Dudea (Pokemonii Magici): Trofeu individual, Diploma, 1 bax de bere