Dragoş Militaru a dus-o pe Unirea Dej în liga secundă!

1514

Antrenorul gorjean Dragoş Militaru (31 de ani) a avut motive de sărbătoare la final de săptămână. Ambiţiosul tehnician gorjean a reuşit promovarea în eşalonul doi alături de Unirea Dej, după un retur dramatic la SCM Zalău. Bucuria este dublă, ardelenii celebrând, în 2021, un secol de existenţă. Revenind la partida care a confirmat accederea în Liga 2, meciul s-a încheiat 1-1, golul Unirii venind în minutul şase la prelungirilor! În tur, la Dej, fusese 0-0. Gazdele au deschis scorul în minutul 60, când fostul stelist Mihai Onicaș a înscris cu capul dintr-un metru, de la bara a doua, după o reluare acrobatică a lui Sergiu Pop. Când Zalăul se pregătea se sărbătorească, Marius Cătinean a adus, incredibil, egalarea după o fază fixă. Căpitanul dejenilor a reluat cu capul din 6 metri și a înscris la prima bară.
Din păcate, nervii au cedat după această fază, urmând o bătaie generală între reprezentanții celor două tabere. În cele din urmă, jucătorii Unirii au primit trofeul de campioni. Sărbătoarea s-a mutat apoi în centrul oraşului, unde sute de suporteri şi-au întâmpinat favoriţii şi i-au felicitat pentru performanța reuşită.