Cupa României: Poli Iași – Universitatea Craiova, pe 4 martie

1764

A fost stabilit programul sferturilor de finală din Cupa României. Cele opt echipe care au rămas în cursă pentru trofeu se vor duela în perioada 3-5 martie, după primele runde din play-off și play-out. În urma tragerilor la sorți, au fost stabilite următoarele meciuri:
Academica Clinceni – Dinamo (3 martie, ora 20:00)
Petrolul – Sepsi Sf. Gheorghe (4 martie, ora 17:30)
Poli Iași – Universitatea Craiova (4 martie, ora 20:30)
Hermannstadt – FCSB (5 martie, ora 20:00)
Duelul dintre Academica Clinceni și Dinamo se va disputa în ,,Ștefan cel Mare”, deoarece stadionul ilfovenilor nu dispune de instalație de nocturnă.Jocurile vor avea loc într-o singură manșă. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri și, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă. În toate jocurile se pot efectua maximum trei înlocuiri de jucători pe durata celor 90 de minute. În situația jocurilor în care se vor disputa reprize de prelungiri, este permisă efectuarea a patru înlocuiri de jucători, cu condiția ca și cea de-a patra înlocuire să se efectueze numai în reprizele de prelungiri. Deținătoarea trofeului este Viitorul Constanța.