CSS Târgu Jiu U14 a încheiat sezonul pe locul șapte

1240

Baschetbaliștii de la CSS Târgu Jiu U14 au încheiat sezonul competițional cu încă o participare la turneul final. Elevii lui Renato Iuţalîm au terminat pe locul şapte competiţia desfăşurată în Sala Transilvania din Sibiu. Trupa gorjeană a fost repartizată în Grupa A, dar nu a bifat niciun succes în confruntările cu Alpha Sport Team Sibiu (43 -96), Academia de Baschet Phoenix Galați (28-67) și ACS Transilvania Brașov (45-62). Echipa noastră a jucat apoi pentru locurile 5-8. După ce a pierdut confruntarea cu U-BT Cluj-Napoca (44-73), CSS Târgu Jiu a obţinut poziţia a şaptea după un succes cu Leii București (74-59). În ciuda unei singure victorii, echipa noastră se poată lăuda cu o nouă prezență la un turneu final, lucru demn de luat în seamă. De asemenea, jucătorul gorjean Matei Staicu a fost desemnat cel mai bun recuperator al turneului, cu 73 ,,rebounds” şi o medie de 14,6/meci.
Staicu a ocupat şi locul al doilea la puncte marcate, cu o medie de 17,8/meci și un total de 89 puncte. Un alt remarcat al formaţiei noastre poate fi considerat Mihnea Dănău, cu 71 de puncte şi o medie de 14,2/meci. Lotul la această competiţie a fost format din Matei Staicu, Mihnea Dănău, Rareș Ducă, Ştefan Chivu, Rareș Mocioi, David Rujenescu, Mario Robescu, Radu Cochină, Luca Gheorghescu, Octavian Badea-Miss, Matei Stelea, Ionuț Mititelu, Mario Boţilă. Alpha Sport Team Sibiu a câștigat titlul național la categoria U14 Masculin – ediția 2020/21. Formația antrenată de către Darko Pandurovic și Alex Hulpuș a învins Transilvania Brașov, scor 66-65, în finala competiției.