CSO Turceni – ACS Slatina-Timiș, în luptă pentru Liga 3

1425

Se cunosc meciurile de baraj pentru promovarea în Liga 3. Cele 41 de județe și Bucureștiul au fost repartizate în șapte regiuni a câte șase echipe fiecare. Vor fi 21 de dueluri, decise în dublă manșă, iar echipele câștigătoare vor evolua în eșalonut terț, sezonul 2023-2024. Turul se dispută în data de 17 iunie, de la ora 18:00, iar returul va avea loc pe 24 iunie, de la ora 17:30. Reprezentanta Gorjului, CSO Turceni, va da piept cu cea mai bună echipă din Caraș Severin. Primul meci are loc, la finalul săptămânii, în Gorj. Cele două formații fac parte din Regiunea 4.
Regiunea 1:
Viitorul Curița (Bacău) – Victoria Horia (Neamț)
Unirea Curtești (Botoșani) – Viitorul Liteni (Suceava)
CSM Vaslui (Vaslui) – Moldova Cristești (Iași)
Regiunea 2:
Luceafărul Bălan (Sălaj) – Olimpia MCMXXI Satu Mare (Satu Mare)
Crişul Sântandrei (Bihor) – Arieşul Mihai Viteazu (Cluj)
CS Academica Recea (Maramureș) – Minerul Rodna (Bistrița-Năsăud)
Regiunea 3:
Industria Galda (Alba) – AS Prima Brăduț (Covasna)
CS Gheorgheni-VSK Gheorgheni (Harghita) – ACS Mediaș (Sibiu)
CS Iernut (Mureș) – Ciucaș Tărlungeni (Brașov)
Regiunea 4:
Recolta Dănceu (Mehedinți) – CS Socodor (Arad)
Gloria Geoagiu (Hunedoara) – CSC Peciu Nou (Timiș)
CSO Turceni (Gorj) – ACS Slatina-Timiș (Caraș-Severin)
Regiunea 5:
Rapid Buzescu (Teleorman) – SCM Râmnicu Vâlcea (Vâlcea)
ACS Oltul Curtișoara (Olt) – ACS ARO Muscelul Câmpulung (Argeș)
Recolta Gura Șuții (Dâmbovița) – ”FC U” Craiova 2 (Dolj)
Regiunea 6:
ACS LPS HD Clinceni (Ilfov) – Progresul Fundulea (Călărași)
Bărăganul Ciulnița (Ialomița) – SCM Dunărea Giurgiu (Giurgiu)
Daco Getica București (București) – Tricolorul Breaza (Prahova)
Regiunea 7:
ACS Hamangia Baia (Tulcea) – Montana Pătârlagele (Buzău)
Viitorul Șuțești (Brăila) – Voința Cudalbi (Galați)
Victoria Gugești (Vrancea) – Axiopolis Cernavodă (Constanța)
Returul va avea loc pe terenul echipei oaspete în manșa tur.
În urma abrogării principiului avantajului golului marcat în deplasare la jocurile eliminatorii disputate în dublă manşă, în situaţia în care, după disputarea celor două jocuri, egalitatea se menţine (la puncte și golaveraj), jocul retur se va prelungi cu două reprize a câte 15 minute. Ulterior, dacă și după prelungiri echipele sunt la egalitate, atunci se trece la executarea loviturilor de departajare.
În situația în care echipa campioană nu îndeplinește condițiile de participare la jocurile de baraj, deoarece nu deține personalitate juridică și/sau CIS, dubla manșă a barajului în care era repartizată nu se va disputa, iar adversara, dacă îndeplineşte condițiile de participare, va fi declarată câștigătoare la ,,masa verde”.