CSM Târgu Jiu adună înfrângerile! A pierdut la Dinamo după un sfert de coșmar

1196

Seniorii de la CSM Târgu Jiu au pierdut al patrulea meci consecutiv din LNBM. Gorjenii au avut o comportare bună în capitală, au fost echipa mai constantă în primele trei sferturi, dar au pierdut meciul cu Dinamo în ultimele 10 minute. Un ,,run” de 18 puncte, dintre care 16 date de la începutul sfertului 4, au făcut ca formația lui Hristu Șapera să obțină prima victorie a sezonului. Scorul final a fost 94-91. Căpitanul Porter Troupe a jucat ca în vremurile bune, a fost cel mai eficient om de pe parchet, cu 23 de puncte marcate și trei pase decisive și două recuperări. De asemenea, Malik Morgan a avut cea mai consistentă prestație în maioul CSM-ului și a reușit 20 de puncte. Brandon Sly a terminat partida cu 19 puncte. La formația noastră a revenit și Camil Berculescu, refăcut după o accidentare. A fost primul meci oficial al jucătorului gorjean în acest sezon.
Dinamo Bucureşti – CSM Târgu Jiu 94-91(24-18, 20-27, 22-26, 28-20)
CSM TÂRGU JIU: Kevin Allen 6p, Brandon Sly 19p, Porter Troupe 23p, Ahmed Bashir 3p, Mihai Bădiţa, Andrei Bărăgan, Stefan Glogovac 13p, Camil Berculescu 2p, Andrei Gheorghe 2p, Malik Morgan 20p, Alexandru Berca 3p, Octavian Ilie. Antrenor principal: Jordanco Davitkov. Antrenori secunzi: Claudiu Alionescu şi Alexandru Gliga.
Elevii lui Jordanco Davitkov joacă în etapa viitoare pe teren propriu cu SCM OHMA Timişoara.