CSM, fără succes la turneul de la Oradea

1505

CSM Târgu Jiu a pierdut şi a treia confruntare disputată în Sala Antonio Alexe din Oradea. Trupa gorjeană a fost depăşită de CSM Galaţi, după un meci decis în ultimul sfert. Echipa adversă s-a impus cu 87 -71 (19-18, 29-21, 14-22, 25-10). În precedentele două partide, echipa condusă de Claudiu Alionescu a fost învinsă de SCM Timişoara (71-63) şi CSM Oradea (90-65). CSM Târgu Jiu a arătat că se poate adapta la baschetul de primă ligă, dar a resimţit destul de mult absenţele lui Alin Borşa şi Andrei Gheorghe de la turneul de debut. De asemenea, pivotul Kevin Allen a demonstrat că este o adiţie extrem de importantă şi nu numai că poate face faţă campionatului autohton, dar poate fi unul dintre cei mai buni oameni de sub panou. CSM Târgu Jiu a arătat bine în primul sfert al confruntării cu gălăţenii. Kevin Allen a fost eficient pe ambele faze ale formaţiei noastre şi a adus primele puncte pentru gorjeni. Echipa adversă a făcut exces de aruncările din afara semicercului, armă ce s-a dovedit eficientă în minutele de debut, când gălăţenii au dus scorul la 9-2. Trupa lui Claudiu Alionescu a rămas concentrată pe faza defensivă şi a reuşit să revină în joc, graţie acţiunilor lui Rogava şi McClain. Allen a ieşit din nou la rampă pe finalul sfertului, când a fost imposibil de oprit sub panou. De altfel, americanul a terminat primele 10 minute cu 12 puncte în cont.Gălăţenii s-au dovedit din nou mai eficienţi în debutul sfertului doi, deşi acţiunile trupei adverse s-au concretizat mai mult prin pătrunderi şi aruncări de la semidistanţă. Sturanovic a fost principala armă, jucătorul muntenegrean profitând de gabaritul superior faţă de Spurgeon, pe care l-a dominat categoric. Alionescu a cerut time-out la 31-22, iar elevii săi au reuşit două ,,triţe” imediat după reluare, prin Rogava şi McClain. Din păcate, riposta gălăţenilor s-a înteţit după ce ,,albaştrii” s-au apropiat la 5 puncte, iar echipa condusă de Cătălin Ştefănescu s-a dus la 48-36. Ultima acţiune a reprizei l-a avut din nou în prim-plan pe Kevin Allen, care a izbutit un coş cu fault. Pivotul a marcat şi din libera suplimentară, iar gorjenii au intrat la cabine la 9 puncte în spate, 48-39.Ambele formaţii au început greoi sfertul al treilea, iar în primele minute după reluare s-a marcat foarte puţin. Treptat, CSM a tăiat din diferenţa de pe tabelă, iar la jumătatea părţii a treia, două aruncări ale lui Rogava din afara semicercului au dus scorul la 55-51. Tot de la linia de trei puncte a replicat instantaneu Sturanovic. Din nou, pe final de sfert, a ieşit la iveală Kevin Allen, care a izubit un ,,buzzer beater” şi un ,,three-point play”. Spurgeon cu o triplă a dus scorul la un singur punct, 60-59. Distanţa minimă s-a păstrat şi înainte de partea finală a confruntării, 62-61. Diferenţa în sfertul patru s-a făcut la eficienţă. Gălăţenii s-au dus la 7 puncte cu 5 minute înainte de final (71-64), în timp ce trei dintre aruncările gorjenilor au fost ,,in and out”. Echipa din Galaţi a continuat să construiască cu migală, iar Alexandru Vlad s-a dovedit a fi omul surpriză pe final de meci, când a marcat din toate poziţiile. Galaţiul s-a dus din nou la peste 10 puncte, cu trei minute rămase, iar debandada din atacul CSM-ului a continuat pâna la sfârşitul întâlnirii. De altfel, scorul poate fi considerat prea aspru pentru elevii lui Alionescu, care s-au precipitat la ultimele acţiuni ale meciului.Din nefericire, CSM a terminat fără succes prima competiţie a anului, iar oficialii clubului nostru speră ca prima victorie să vină pe teren propriu. Sala Polivalentă din Târgu-Jiu va găzdui turneul dinaintea Crăciunului.
CSM TÂRGU JIU: Kevin Allen 27p, Rezav Rogava 19p, Darien McClain 9p, Stefan Nikolic 9p, Jake Spurgeon 5p, Alexandru Berca 2p, Răzvan Bratoloveanu, Camil Berculescu, Mihai Bădiţă, Andrei Gheorghe, Remus Răceanu, Tudor Manciu. Antrenori: Claudiu Alionescu şi Alexandru Gliga.

Alionescu: Deciziile din atac au pecetluit soarta meciului
Antrenorul gorjean Claudiu Alionescu a declarat, după meciul pierdut cu Galaţi, că procentajele slabe pe care formaţia sa le-a avut în atac au făcut diferenţa. Spre deosebire de precedentele întâlniri, gorjenii au suferit la aruncările din afara semicercului.„Transmit felicitări echipei din Galați pentru victoria obținută. Am avut și noi șansa noastră, una destul de mare. Am reușit să revenim și chiar să egalăm la începutul sfertului 4, dar la scor egal am avut niște decizii în atac care până la urmă cred că au pecetluit soarta acestui meci. Vreau să felicit jucătorii pentru că au crezut în șansa lor și pentru efortul depus.
Am suferit foarte mult la procentaje, la aruncările de trei puncte. Dacă în precedentele două meciuri de la acest turneu am arătat foarte bine la acest capitol, astăzi, nu a funcționat și este un lucru care s-a văzut pe tabela de scor”, a spus, la cald, Alionescu.Georgianul Revaz Rogava pare unul dintre câştigurile CSM-ului după primele meciuri. Debutant în Liga Naţională din România, fundaşul a declarat că echipa noastră şi-a pierdut din concentrare pe final.„A fost un duel disputat. Ne-am pregătit pentru acest meci și am încercat să dăm totul. Galați este o echipă foarte puternică din punct de vedere fizic, bine organizată și care pune presiune în apărare. Sunt atletici și împing foarte bine mingea în tranziție. Am reușit să oprim câteva din armele lor principale, dar am pierdut la capitolul concentrare și acest lucru ne-a costat. Trei sferturi am stat cu ei, chiar dacă am fost mai mereu în urmă pe tabela de marcaj. Am reușit la un moment dat să egalăm, dar în cele din urmă am pierdut la o diferență de 16 puncte. Am avut 3-4 posesii în urma cărora puteam prelua conducerea și dacă am fi făcut-o cine știe cum ar fi decurs jocul în continuare. Nu am reușit acest lucru. Este frustrant pentru noi, dar este de abia începutul campionatului, am jucat doar trei meciuri. Vom avea noi ocazii să jucăm mai bine și de ce nu să câștigăm”, a precizat jucătorul gruzin.