CS Pandurii, locul 1 la CN de box de la Brăila

1187

Sportivii legitimați la CS Pandurii Târgu Jiu s-au întors cu șapte medalii de la Campionatul Național de Box rezervat juniorilor. Competiția s-a desfășurat la sfârșitul acestei săptămâni, la Brăila. Florin Căldăraru a ieșit campion național la categoria 54 de kilograme. Pugilistul antrenat de Doru Neamțu a fost declarat și cel mai tehnic boxer al întrecerii. De asemenea, Angelo Teodosescu a cucerit argintul la categoria 80 de kilograme. Alte cinci medalii de bronz au fost aduse la Târgu-Jiu. Alexandru Cocoranu la categoria 46 de kilograme, Andrei Bucur la categoria 48 de kilograme, Ianis Adam la categoria 60 de kilograme, Mario Marinescu la categoria 63 de kilograme și Antonio Dumitru la categoria 66 de kilograme. Ultimii patru pugiliști sunt pregătiți de Alex Scarlat. ,,A fost competiție reușită, mai ales că participarea a fost numeroasă. Sperăm ca, în luna decembrie, Căldăraru și Teodosescu să se pregătească la București, la academia de box care se înființează acum, alături de Dorel Simion, Francisc Vaștag și Relu Auraș. Sunt rezultate notabile pentru clubul Pandurii Târgu-Jiu, ținând cont că am fost cu 8 sportivi și am luat 7 medalii”, a declarat antrenorul Doru Neamțu. Datorită celor șapte medalii, CS Pandurii Târgu Jiu a ocupat locul 1 pe echipe.