Cel mai bun sportiv la RadioOrientare în anul 2019 este din Târgu-Jiu!

1821

Sâmbătă, 14 Decembrie, la sediul Ministerului Sportului şi Tineretului din Bucureşti, a avut loc ,,Gala Laureaţilor la Radioamatorism 2019”, organizată de Federaţia Română de Radioamatorism. În cadrul acestei gale, ca şi cel mai bun sportiv la RadioOrientare în anul 2019, a fost desemnată Maria Artemis Mija, de la Palatul Copiilor din Târgu-Jiu.
Această recunoaştere a meritelor sportivei târgujience se datorează rezultatelor de excepţie obţinute în acest an, şi anume: Mija Artemis Maria – categoria F19; Campionatul European de RadioOrientare – 1 medalie de bronz; Campionatul European de FoxOring – 3 medalii de argint; Campionatul Balcanic de RadioOrientare – 3 medalii de aur; Campionatele Naţionale Individuale RadioOrientare – 3 medalii de aur, 1 medalie de argint; Campionatele Naţionale pe Echipe la RadioOrientare – 3 medalii de aur.Maria Artemis Mija, elevă în clasa a XI-a la Colegiul Naţional „Tudor Vladimirescu”, calcă pe urmele surorii sale, Denise Mija, care, în anul 2018, a fost declarată şi ea cea mai bună sportivă la RadioOrientare, an în care a câştigat şi medalia de aur cu echipa la Campionatul Mondial din Coreea de Sud. Maria Artemis Mija frecventează încă de la vârsta de 6 ani cursurile Cercului de Radiogoniometrie şi Orientare din cadrul Palatului Copiilor Târgu-Jiu, cerc coordonat de profesorul Adrian Marcu.