Baschetbaliştii gorjeni s-au impus la Ciuc

1048

CSM Târgu Jiu a debutat cu dreptul în Liga Naţională de baschet, şi a legat al doilea succes după victoria din returul cu CSM Focşani. Bachetbaliştii gorjeni s-au impus la Miercurea Ciuc, după un meci pe muchie de cuţit, tranşat pe final. Scorul final a fost 64-68 (21-15, 10-23, 18-14, 15-16). Secvenţele ultimului sfert au fost dramatice, mai ales că formaţia gazdă conducea cu 64-60 cu aproape trei minute înainte de expirarea timpului regulamentar. Jovan Djurasevic şi Camil Berculescu au punctat din afara semicercului, iar Adi Roşu a transformat două libere pentru a consemna succesul vizitatorilor, care nu le-au mai permis ciucanilor să înscrie până la finalul jocului. Ioan Borşa a revenit pe parchet şi a izbutit 13 puncte pentru gorjeni, fiind cel mai bun marcator al oaspeţilor alături de Alin Andrieş. Djurasevic a adăugat 10 puncte, la fel ca Ors Kilyen, iar Adrian Roşu şi Rick Curry, câte 7. Alex Berca a terminat meciul cu 5 puncte, iar Camil Berculescu cu 3. Andrei Gheorghe a stat 26 de minute pe parchet, reuşind o pasă decisivă şi trei recuperări. Amfitrionii au avut în Matevz Magusar cel mai eficient jucător de pe parchet, cu 20 de puncte reuşite şi două pase decisive.