Ziua Brâncuşi, marcată în mai multe localităţi din Gorj

365

19 februarie reprezintă o zi importantă pentru arta modernă, deoarece este ziua în care s-a născut Constantin Brâncuşi, sculptorul care a adus o nouă viziune în domeniul sculpturii, fiind denumit de către americani ca părintele sculpturii moderne.

Cu acest prilej, instituţii de cultură din ţară organizează expoziţii, conferinţe, spectacole, proiecţii de filme. Şcoala Populară de Artă, prin secţiile de la sediul central şi de la secţiile externe, secţii care promovează meşteşugurile, va organiza expoziţii de pictură, artă decorativă, iconărit, olărit, arta lemnului, ţesături, cusături, pe parcursul întregii zile în diferite locaţii şi localităţi de pe teritoriul judeţului Gorj, după cum urmează:

-09.00-10.30 – Şcoala Generală “Constantin Brâncuşi”, expoziţie de artă decorativă şi iconărit, coordonator Vasile Lidia;

-11.00-15.00 – Biblioteca Judeţeană “Christian Tell”, expoziţie de artă decorativă şi iconărit, coordonator Vasile Lidia;

-14.00-16.00 – sediul Şcolii Populare de Artă, expoziţie de pictură, coordonatori Loreta Nicolcea şi Oana Piscureanu;

-15.00-17.00 – Shopping City Târgu Jiu, expoziţie de artă decorativă, pictură, iconărit, arta lemnului, instructori Lidia Vasile, Nicolae Rotaru, Vasile Modroagă, Oana Piscureanu şi Nicolcea Loreta;

-09.00-14.00 – Şcoala Generală Corneşti, expoziţie de olărit, instructor Dumitru Coneru;

-10.00-12.00 – Şcoala Generală Bălăneşti, expoziţie de ţesături, instructor Valentina Gheorghe;

-09.00-13.00 – Căminul Cultural Cărpiniş, expoziţie arta lemnului, instructor Nicolae Rotaru;

-10.00-14.00 – Şcoala Gimnazială Teleşti, expoziţie de ţesături şi arta lemnului, instructori Popescu Elena şi Vasile Modroagă;

-10:00-12.00 – Şcoala Gimnazială nr. 1 Novaci, expoziţie de artă decorativă şi pictură, instructor Daciana Ungureanu;

-10.00-12.00 – Atelierul meşterului Arcani, expoziţie de ţesături, instructor Liliana Arapu;

-12.00-14.00 – Şcoala Gimnazială Arjoci, expoziţie arta lemnului, instructor Petre Cioată;

-12.00-14.00 – Căminul Cultural Topeşti,  expoziţie de ţesături, instructor Mihaela Văcariu;

-13.00-15.00 – Şcoala Generală Ciuperceni,  expoziţie de pictură, instructor Gabriel Constantinescu;

– 14.00-16.00 – Casa de Cultură Motru, expoziţie de pictură, instructor Ioana Modoran;

– 14.30-16..00 – Căminul Cultural Baia de Fier,  expoziţie de ţesături, pictură şi artă decorativă, instructori Mirabela Eftemie, Oana Păunescu şi Raluca Pescaru;

– 15.00-17.00 – Şcoala Gimnazială Alimpeşti,  expoziţie de pictură şi iconărit, instructor Georgiana Coconu;

– 15.00-17.00 – Casa de Cultură Tismana,  expoziţie de pictură, iconărit, port popular ţesături, instructori Gabriela Tâlvescu, Valerica Miuţe şi Florin Tantan;

– 15.00-17.00 – Atelierul meşterului, expoziţie de covoare olteneşti şi cusături,  instructori Filomela Tiştere şi Claudia Drăghescu;

– 15.00-17.00 – Căminul Cultural Polovragi, expoziţie de împletituri coşuri, ţesături şi design,instructor Roşu Ion, Maria Dinoiu şi Bogdan Epure;

– 16.00-18.00 – Clubul elevilor Bumbeşti-Jiu, expoziţie arta lemnului, instructor Rodica Daniela Mischiu;

– 16.00-18.00 – Şcoala Gimnazială Godineşti, expoziţie de pictură, instructor Gabriel Constantinescu.
Izabella Molnar

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here