Viitorul vrea să scoată Argeșul din Cupă

3901

Viitorul Târgu Jiu are moralul ridicat pentru confruntarea de sâmbătă din Cupa României. Trupa gorjeană primește vizita formației FC Argeș, care are un sezon greu în Liga 1. În schimb, victoria elevilor lui Flavius Stoican cu Concordia a întărit speranțele alb-albaștrilor într-o clasare în primele șase. Antrenorul gazdelor a recunoscut însă că pe teren pot apărea și jucători care au evoluat mai puțin în campionat. ,,Va fi un meci foarte greu. Ei pleacă favoriţi, dar nu o să fie un meci uşor pentru ei, pentru că şi noi ne dorim să avansăm. Am jucători în care eu cred, chiar dacă poate au jucat mai puţine minute în ultimele partide, dar cu siguranţă vor arăta că merită mai mult şi eu o să le ofer această şannsă. Pentru mine, importante sunt ambele competiţii”, a declarat Stoican. Fotbaliștii Viitorului vor să termine sezonul cu două succese pentru a-și face un cadou de sărbători. ,,Plecăm cu a doua şansă pentru că jucăm cu o echipă de eşalon superior, însă în fotbal s-au văzut multe şi nu avem nimic de pierdut. La Mioveni, mergem cu gândul să câştigăm şi să ne facem sărbătorile fericite”, a spus atacantul Daniel Paraschiv. ,,Cred că putem avansa în Cupa României, deoarece avem un grup puternic aici, suntem o echipă destul de frumoasă. Ne dezavantajeaza puţin că nu putem aduce oameni la stadion, dar asta nu e o scuză. Vom da totul ca să câştigăm”, a adăugat mijlocașul Andrei Dragu. În schimb, FC Argeș ocupă penultima poziție în Liga 1, cu două succese în 11 runde. Totuși, antrenorul Ionuț Moșteanu crede că piteștenii pot avea un parcurs lung în Cupa României. ,,De la acest meci aşteptările sunt doar de calificare. Mi-aş dori să tranşăm meciul încă din primele 90 de minute, să nu aşteptăm şi prelungirile. Viitorul Pandurii Târgu Jiu este un adversar incomod. Media de vârstă a jucătorilor este undeva la 22-23 de ani. Cu siguranţă, vor dori să demonstreze că Liga a II-a este puţin pentru ei. Ştiu că anul acesta îşi doresc promovarea. Sunt o echipă care joacă împreună de 2-3 ani. Obiectivul echipei FC Argeş în Cupa României este de a ajunge cât mai sus, iar dacă se poate, în fazele finale. Dacă putem să ajungem în finală, ar fi foarte bine, dar va fi greu”, a spus principalul vizitatorilor. Partida se joacă pe Stadionul Municipal, de la ora 13.30 și nu va fi televizată.