Viitorul, învinsă de “U”

1545

Viitorul Târgu Jiu a pierdut primul meci disputat în liga secundă în 2021. Echipa lui Flavius Stoican a fost învinsă, la Târgu Jiu, de Universitatea Cluj, scor 1-2. Sergio Ribeiro a reuşit o dublă pentru vizitatori, în minutele 20 şi 76, al doilea gol fiind marcat din penalty. Daniel Paraschiv a redus din diferenţă în minutul 77, după o centrare a lui Buleică. Dacă antrenorul oaspeţilor, Costel Enache a subliniat importanţa succesului, Flavius Stoican s-a declarat nemulţumit de atitudinea elevilor săi din startul meciului, dar şi de gazonul de pe Municipal.

Costel Enache, antrenor Universitatea Cluj: “E o victorie incredibil de importantă. Am întâlnit o echipă minunată, m-am cam speriat după meciul de cupă cu Mediaş pentru că este o echipă dinamică, mobilă şi cu personalitate. Sunt 3 puncte câştigate cu greu şi vreau să-mi felicit jucătorii. N-am fost foarte vulnerabili, deşi am fost momente în care am fost dezechilibraţi”.

Flavius Stoican, antrenor Viitorul Târgu Jiu: “Am început meciul destul de încrezători, doar prin simpla noastră prezenţă, asta a fost dezamăgirea mea. În a doua repriză, am încercat să punem presiune, să jucăm, ne-am creat câteva ocazii. Am întâlnit o echipă care a stat bine defensiv şi a reuşit să ne surprindă pe contraatac în câteva situaţii. Îmi doresc ca terenul să arate mai bine, avem un joc de posesie, dacă e un teren prost, ne dăunează. Am nevoie de un teren tăvălugit. Astăzi, am cerut acest lucru, dar nu s-a vrut. Nu ştiu de ce.

VIITORUL TÂRGU JIU – UNIVERSITATEA CLUJ 1-2 (0-1)
Viitorul: D. Rusu – Buleică, Al. Băican (Buia 90′), Lixandru, Copaci (Gîrbiță 66′) – Prejmerean (cpt.), Țegle (Chiorean 72′) – Cioiu (Bădăuță 66′) – Andr. Dragu (Vulpe 90′), D. Paraschiv, Vl. Șerbănescu. Rezerve neutilizate: Rob. Bodea – Ciul, Mitrică, Misarăș. Antrenor: Flavius Stoican

Cluj: Muțiu – Dican, Andr. Răuță, Luchin (cpt.), Taub – Meșter (Sburlea 68′), I. Filip – Ribeiro (Al. Pop 90+3′), D. Acka (Negrean 89′), Nic. Pîrvulescu – Golan (Gavra 68′). Rezerve neutilizate: Gorcea – Chacana, Ogbu, Ștefănescu, Laur. Rus. Antrenor: Costel Enache