Viitorul, învinsă de FCU

135

Viitorul Târgu Jiu a cedat al treilea meci de verificare al verii, în care a întâlnit, teoretic, cea mai tare adversară de până acum. Gorjenii au fost învinși de FCU Craiova, scor 2-0, într-o confruntare disputată în baza de pregătire a formației doljene.
În alte jocuri de pregătire, echipa lui Călin Cojocaru o învinsese pe Jiul Rovinari (4-0) și remizase cu CS Mioveni (0-0). Un fost jucător al Viitorului a fost printre remarcații întâlnirii. Andrei Dragu a punctat pentru formația lui Marius Croitoru în minutul 71, după ce Claudiu Bălan a obținut un penalti. Tot o lovitură de la 11 metri a adus și primul gol al doljenilor, izbutit de juniorul Mario Ilie.
Viitorul a început prima repriză cu Păun – Godja, Dumbrăvean (C), Gavric, Croitoru – Moisie, Pefoura – Vulpe, Troy Perez, Lupulescu – Aboubacar. Pe parcursul reprizei secunde au mai intrat: Lupescu, Krupenschi, Păuna – Răducanu, Cojocaru, Bîrzu, Sturzu, Mohamed, Gașpar, Rașoveanu, Geană (C), James, Andreaș și Burcea. Următorul joc amical pentru gorjeni este programat sâmbătă pe terenul celor de la CSO Turceni.

Alte două transferuri anunțate
Înainte de jocul din Bănie, conducerea Viitorului a oficializat alte două mutări. Este vorba de fundașul Yanis Răducanu (17 ani) și de închizătorul Mohamed Fulake Camara (24 de ani).
„Yanis vine de la Corvinul Hunedoara, sub formă de împrumut până la sfârșitul sezonului. Acesta poate evolua atât fundaș stânga, cât și mijlocaș, dar poziția sa de bază este în stânga apărării. S-a format la formația de sub furnale, alături de care a câștigat Cupa României în sezonul trecut, și pentru care a debutat în Liga 2 în play-off-ul stagiunii precedente. Pentru formația U19 a hunedorenilor din campionatul național a reușit să ofere peste 20 de pase decisive în mai mult de 1.600 de minute jucate.
Mohamed este un congolez în vârstă de 24 de ani, care poate evolua atât fundaș central, cât și mijlocaș defensiv, care ni se alătură de la CS Fola Esch (Liga 1 Luxemburg). Acesta și-a început junioratul în Franța, la Metz, după care a evoluat pentru Dudelange U19, Plantières (Franța), Red Star Merl și Fola Esch (LU), pentru ultima bifând 45 de jocuri și trei goluri de-a lungul ultimelor două sezoane. Mohamed a semnat un contract valabil până la sfârșitul sezonului cu formația noastră”, s-a scris pe contul de Instagram al clubului.