Viitorul e în ultimele patru echipe din Cupă!

1516

Viitorul Târgu Jiu a învins-o pe Universitatea Cluj în sferturile Cupei României. Trupa lui Flavius Soican s-a impus cu 3-1 pe Cluj Arena, după ce Ţegle (69) şi Paraschiv (77,86) au întors soarta meciului în repriza secundă. Golan deschisese scorul pentru gazde chiar în minutul 1. Universitatea Cluj a jucat în inferioritate numerică din minutul 74, când căpitanul Luchin a fost eliminat. Din 2007, nicio echipă din Gorj nu a mai ajuns în această fază a competiţiei. Atunci, Pandurii era eliminată de Rapid, într-un meci disputat la Timişoara.

UNIVERSITATEA CLUJ – VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU 1-3 (1-0)

Universitatea Cluj: Muțiu – Dican, Luchin (cpt.), Andr. Răuță – Ilieș, I. Filip (Ogbu 81′), Negrean (D. Acka 55′), Taub (Al. Pop 81′) – Ribeiro, Gavra (Chacana 64′), Golan (Nic. Pîrvulescu 55′) Rezerve neutilizate: Gorcea – Telcean, Ștefănescu, Sburlea. Antrenor: Costel Enache

Viitorul Târgu Jiu: Rob. Bodea – Buleică, Lixandru, Oros (cpt.), Al. Băican (Prejmerean 78′) – Șerbănescu (Vulpe 46′), Copaci, Țegle – Buia (D. Paraschiv 64′), Chiorean (Cioiu 46′), Andr. Dragu (Mitrică 64′). Rezerve neutilizate: D. Rusu – Gîrbiță, Ciul, Ludușan. Antrenor: Flavius Stoican