Viitorul a ratat, din nou, primul succes de la Târgu-Jiu

1226

Viitorul Târgu-Jiu şi Universitatea Cluj au oferit un ultim joc antrenant pe Municipalul din Târgu-Jiu înainte de pauza competiţională. Cele două formaţii au încheiat nedecis (1-1) o partidă care a început lent, dar a fost plină de dramatism pe final. Vizitatorii au deschis scorul în minutul 35 prin Gavra. Ardelenii au controlat prima parte a meciului, dar antrenorul Cristian Lupuţ a făcut reglajele necesare la pauză, iar repriza secundă a aparţinut gorjenilor. Gazdele au egalat în minutul 52, după un supergol al lui Darius Buia din lovitură liberă. Ultimul sfert de oră a fost extrem de tensionat. Artur Crăciun a fost eliminat pentru un fault în propriul careu în minutul 74, dar Vasile Pop a executat în transversală lovitura de la 11 metri. Viitorul a fost extrem de periculoasă şi în minutele de prelungire. Dragu a mai lovit o dată transversala, însă gorjenii nu au găsit drumul spre gol în ciuda presiunii exercitate la poarta lui Dur-Bozoancă. Trupa lui Nicolae Sarcină a încheiat anul pe locul 12, în timp ce clujenii se situează pe următoarea poziţie a clasamentului.

Falub, supărat pe arbitrii!
La finalul meciului, antrenorul clujenilor, Adrian Falub, a declarat că spectacolul din teren a fost stricat de centralul întâlnirii. Principalul Universităţii a spus că echipa sa merita victoria. ,,Nu a fost o presiune a gazdelor, ci o presiune a celor ce trebuia să fie neutri. Aceea a fost cea mai mare presiune a noastră. Am făcut o primă repriză foarte bună în care am dominat adversarul, trebuia să fie 3-0 sau 4-0 la pauză.
A doua repriză a fost foarte dificil să joci împotriva a 11 adversari plus nişte ‘neutri’, care din păcate nu au fost neutri astăzi. Este prima oară în viaţa mea când mi s-a întâmplat să mă ameninţe un arbitru după meci, să-mi spună că o să ne mai întâlnim noi. O să mă bată? Ce o să-mi facă? E un punct obţinut, dar dacă eram lăsaţi să jucăm trebuia să câştigăm. Suntem departe de promovare, de ceea ce ne-am propus, va trebui să schimbăm multe lucruri în această iarnă. Suntem ‘U’ Cluj, va trebui să batem în toate meciurile din retur dacă putem”, a precizat tehnicianul.

Lupuţ, mulţumit de parcursul Viitorului
Pe drumuri la începutul sezonului, cu o echipă formată în pripă, Cristian Lupuţ consideră că Viitorul s-a descurcat foarte bine în acest an. Antrenorul gorjenilor speră ca lumea să vină în continuare la stadion, iar returul să continue cu meciuri bune pentru formaţia din Târgu- Jiu.
,,După aspectul jocului eu zic că se putea mult mai mult, dar ţinând cont că au deschis scorul, am început un pic temători. Ei au avut o posesie mai bună în prima repriză, ne-au surprins cu aşezarea cu trei fundaşi. Nu eram pregătiţi, ne aşteptam la altceva, dar am făcut nişte schimbări la pauză, iar cei din postura de rezervă au intrat foarte bine, şi Rusu, şi Bădăuţă. Repriza a doua am dominat-o categoric, ne-am creat şi ocazii, dar asta este fotbalul, nu a vrut să intre în poartă. După aspectul jocului din partea a doua consider că am pierdut două puncte. Nu vreau să comentez niciodată arbitrajul. Îmi văd doar de echipa mea, de jocul nostru, nu mă interesează ce spune domnul Falub. E foarte important că şi după gol am avut reacţie, la fel şi la Snagov, am fost conduşi şi am avut reacţie, deci echipa este pe drumul cel bun. După toate problemele pe care le-am avut cu acele deplasări, cu jocurile de la Severin, eu zic că stăm foarte bine, suntem în obiectiv şi sper ca anul viitor, în momentul în care ne-am stabilit la Târgu-Jiu o să fie altceva. O să facem o pregătire foarte bună şi rezultatele o să apară”, a afirmat Lupuţ.

ACS Viitorul Pandurii Târgu-Jiu – AS FC Universitatea Cluj 1-1 (0-1)
Darius Buia (52) / Cristian Gavra (35)
Stadion: Municipal (Târgu Jiu – Gorj);
Arbitru: Robert Avram (Piteşti); Asistenţi: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj) şi Casian Băla (Arad); Rezervă: Constantin Alin Olaru (Râmnicu Vâlcea); Observatori: Iulian Spătaru (Timişoara) şi Cristian Petrean (Hunedoara).
Viitorul Pandurii: Anca-Trip – Ciul, Al. Băican, Oros (cpt.), Andr. Dragu – Negrean (`85, Chelariu), Chiorean, Buia, Cioiu (`46, Bădăuţă) – Gîrbiţă, Vas. Pop (`76, Vl. Rusu). Rezerve: M. Petrişor – Dunca, Misăraş, Parnău. Antrenor: Cristian Lupuţ.
,,U” Cluj: Dur-Bozoancă – R. Takacs (`78, Rafa Miranda), Telcean, Art. Crăciun, Tiago Gomes – Guedj (`78, G. Florescu), Andre Ceitil, Nic. Pîrvulescu (`81, Kay) – Al. Pop, Gavra (cpt.), Taub. Rezerve: Gorcea – Vl. Mihalcea Paşcalău, Burghele. Antrenor: Adrian Falub.