Viitorul a picat examenul de pe ,,Ion Oblemenco”

1276

Meciul special din Cupa României nu le-a dat aripi jucătorilor de la Viitorul Târgu Jiu, care şi-au continuat traseul din ultimele partide şi au bifat al patrulea eşec la rând în toate competiţiile. Craiova nu a părut că a forţat, dar totuşi s-a impus cu 3-0, într-un duel care a arătat că există o diferenţă considerabilă între cele două formaţii. Fără factorul de echilibru din defensivă, veteranul Cristian Oros, echipa condusă de Cristian Lupuţ a părut fragilă în faţa Craiovei, primind gol rapid în ambele reprize. Gazdele au început cu accelerația apăsată, Cîmpanu şi Bancu ratând primele oportunități ale leilor. După două nouă minute, Ovidiu Bic şi-a trecut numele pe lista marcatorilor, după ce a fost pierdut din marcaj la un corner. Tot craiovenii au ratat ocaziile mai mari şi după deschiderea scorului, Vătăjelu şi Cicâldău irosind noi şanse din lovituri libere periculoase. Andrei Dragu putea aduce egalarea în minutul 38, după o combinaţie frumoasă cu Daniel Paraschiv, dar mijlocaşul gorjean nu a găsit spaţiul porţii din centrul careului. Marinos Ouzounidis a nimerit schimbările în partea a doua a confruntării. Intraţi după pauză, Juan Camara şi Alexandru Tudorie au profitat de apărarea adormită a gorjenilor, iar cel din urmă a pus latul pentru 2-0. Era doar minutul 46. A urmat un joc încâlcit, cu Viitorul mulţumindu-se să nu le ofere spaţii juveţilor. Singurul şut mai periculos a venit de la Paul Mitrică, dar Pigliacelii a respins în lateral efortul mijlocaşului. S-a încheiat 3-0, Fedele punctând sec, de la 16 metri, după o nouă pasă a lui Camara. În fotbal s-au mai văzut minuni, dar Craiova are un pas şi jumătate în finala cupei. Returul se joacă la Târgu-Jiu peste o lună.
Universitatea Craiova – Viitorul Târgu Jiu: 3-0 (1-0)
Craiova: Mirko Pigliacelli – Bogdan Vătăjelu, Paul Papp, Mihai Bălașa, Nicușor Bancu – Dan Nistor (’70, Matteo Fedele), Ovidiu Bic – George Cîmpanu (87, Ștefan Vlădoiu), Alex Cicâldău (’87, Mihai Căpățână), Ștefan Baiaram (’46, Juan Camara) – Elvir Koljic (’46, Alex Tudorie). Antrenor: Marinos Ouzounidis.
Viitorul: Roberto Bodea – Alin Buleică (’56, Adrian Ciul), Alex Baican, Alex Misaraș, Andrei Dragu – Alin Țegle (’81, Darius Buia), Marius Cioiu, Vlad Prejmerean (’56, Paul Chiorean) – Paul Mitrică (’81, Vlăduț Buțurcă), Alex Gîrbiță, Daniel Paraschiv (’56, Cătălin Bădăuță). Antrenor: Cristian Lupuț.
Cartonașe galbene: Cicâldău ’57 / Misaras ’68.
Au arbitrat: Andrei Chivulete – Andrei Constantinescu, Adrian Vornicu; Sorin Costreie.

Lupuţ: ,,Nu am făcut un joc rău”
În ciuda eşecului categoric suferit, antrenorul Cristian Lupuţ nu şi-a criticat elevii, ba din contră. Antrenorul orădean a admis că există o diferenţă clară între cele două formaţii, dar Viitorul putea obţine mai mult de la joc. Tehnicianul a subliniat, încă o dată, că a găsit o echipă debusolată.
„Am intrat temători. Am intrat cu 1-0 după o fază fixă… Am avut acea fază fixă prin Dragu la finalul primei reprize. Una peste alta, consider că băieții au încercat să se ridice la nivelul competiției. E meritul lor că au ajuns în semifinală și e un lucru extraordinar pentru imaginea clubului. Mergem mai departe, pentru că sâmbătă ne așteaptă un joc foarte greu la Bacău. Atât timp cât mai sunt speranțe trebuie să profităm. S-a ratat obiectivul, participarea în play-off, și echipa este puțin afectată. Am sperat foarte mult de la acest meci, în sensul că voiam să ne revenim, să demonstrăm că putem și nu am făcut un joc rău din punct de vedere tehnic și tactic. Am întâlnit o echipă bună, în primele trei din România, cu jucători de calitate, deci sunt mulțumit. Este o diferență foarte mare“, a recunoscut Lupuţ.

Ouzounidis: ,,Este un rezultat foarte bun pentru noi”
Antrenorul Universității Craiova, Marinos Ouzounidis, se apropie de primul trofeu alături de ,,juveţi”. Dacă în Liga 1 Craiova nu este principala favorită la titlu, şansele sunt mai bune în Cupa României, trofeu care a mai ajuns în vitrina clubului şi în 2018. Tehnicianul grec a declarat însă că echipa trebuie să rămână concentrată şi în meciul retur.
,,Trebuia să marcăm cât mai mult și să nu primim și asta s-a întâmplat. Sunt mulțumit de evoluție, chiar dacă nu am jucat suficient de repede, pentru că și adversarii au stat destul de retrași. Le-am spus jucătorilor mei că dacă sunt serioși în astfel de meciuri este foarte bine. Au fost serioși în privința defensivei, exceptând o singură dată când a fost o fază periculoasă, în rest nu am avut probleme. Este un rezultat bun pentru noi, dar mai este de jucat un meci. Trebuie să fim concentrați, disciplinați și atunci vom juca finala. În cariera mea am văzut tot felul de surprize, deci trebuie să fim serioși. Începem play-off-ul și vin multe meciuri, așa că în retur vom da posibilitatea și altor jucători să evolueze. Dar vom fi serioși, pentru că nu s-a terminat lupta“, precizat Ouzounidis. În cealaltă partidă din prima manșă a semifinalelor, Astra Giurgiu s-a impus pe teren propriu, cu 1-0, în fața echipei Dinamo București. Următorul meci pentru Viitorul este programat sâmbătă, 17 aprilie, de la ora 11.00, la Aerostar Bacău. Universitatea Craiova va debuta în play-off-ul Ligii 1, împotriva echipei Sepsi Sf. Gheorghe. Partida se joacă tot sâmbătă, de la ora 20.30, pe stadionul „Ion Oblemenco”.